Вести

October 31, 2023

Цената на биткоинот формира модел на Златен крст, исчекување на високото време на сите времиња

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Цената на биткоинот официјално формираше „Златен крст“ на 30 октомври, што укажува на потенцијално највисоко ниво на сите времиња (ATH) во иднина. Трговците и институционалните инвеститори внимателно ги следеа моделите на графиконите на БТК и веќе направија значителни инвестиции во пресрет на овој историски настан.

Цената на биткоинот формира модел на Златен крст, исчекување на високото време на сите времиња

Моделот на Златниот крст

Биткоинот неодамна ја затвори неделата со шемата „Златен крст“, каде што 50-дневниот подвижен просек преминува над движечкиот просек од 200 дена. Овој модел се случи неколку пати во историјата на Биткоин, со најновиот пример во февруари 2023 година.

Фактори кои го водат релито

Цената на БТК доживеа извонреден митинг од 30% овој месец, поттикнат од два клучни фактори. Прво, се очекува ДИК на САД да одобри место за Bitcoin ETF подоцна оваа година. Второ, формирањето на моделот „Златен крст“ генерира значителен интерес на пазарот.

Стручни мислења

Познатиот трговец Питер Брант верува дека Биткоинот веќе го достигна своето дно, но тој предвидува дека ATH нема да се постигне до Q3 2024 година. Дополнително, зголемувањето на обемот на тргување дополнително ги поддржува очекувањата за нахакан митинг пред преполовувањето на Биткоин, кое е закажано за април 2024 година.

Предвидувања на цените

Истражувањето на Matrixport предвидува дека цената на биткоинот ќе достигне 45 илјади долари во 2023 година и 125 илјади долари до декември 2024 година, по преполовувањето. Оваа проекција се заснова на верувањето дека следниот пазар на бик ќе биде воден од институционално усвојување.

Институционална вклученост

Неодамнешните приливи на крипто-средства сугерираат значителна активност за купување од страна на институционалните инвеститори. Само во изминатите четири недели има вкупен прилив од 807 милиони долари. Понатаму, неделниот прилив на Биткоин минатата недела достигна 55,3 милиони долари.

Време е да се купи Биткоин

PlanB, креаторот на моделот Bitcoin Stock-to-Flow, советува купување на Bitcoin на сегашното ниско ниво во пресрет на преполовувањето. Моделот сугерира дека периодот помеѓу 31 октомври (шест месеци пред преполовувањето) и 18 месеци по преполовувањето историски ја надминува едноставната стратегија за купување и задржување.

Сегашен статус

Од сега, цената на БТК се зголеми за 1% во последните 24 часа и моментално се тргува на 34.628 долари. Најниските и високите 24 часа се 34.175 долари и 34.743 долари, соодветно. Дополнително, обемот на тргување забележа пораст од 70% во последните неколку часа.

Заклучок

Со формирањето на шаблонот „Златен крст“ и претстојното преполовување на Биткоин, сцената е поставена за потенцијален врв на сите времиња во иднина. Трговците и инвеститорите внимателно ги следат овие случувања и прават стратешки инвестиции. Поволно време е да размислите за купување Биткоин, особено со позитивните пазарни показатели и експертските предвидувања.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести