Вести

October 31, 2023

Хак на Unibot: загуба од 560 илјади долари, детали за експлоатација и влијание врз цената

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Неодамнешните податоци откриваат дека Team Unibot, бот за тргување што им овозможува на корисниците да купуваат и продаваат токени на Uniswap V3 преку нивните апликации на Telegram, станал жртва на експлоатација. Хакерот одговорен за нападот префрлил мем-монети од корисниците на Unibot и ги разменил за ETH, што резултирало со загуба од 560 илјади долари.

Хак на Unibot: загуба од 560 илјади долари, детали за експлоатација и влијание врз цената

Адреса и активност на паричникот

Адресата на паричникот поврзана со трансферите на хакерот е 0x413e4fb75c300b92fec12d7c44e4c0b4faab4d04. Оваа адреса моментално има вкупно салдо од 583.762 долари. Вреди да се напомене дека паричникот во најголем дел беше неактивен, со ненадеен пораст на трансферите што се случи на 31 октомври 2023 година. за над 40%.

Детали за хакирање

Според Beosin Alert, експлоатацијата беше овозможена преку инјектирање CALL, што му овозможи на напаѓачот да испрати податоци за малициозни повици до методот 0xb2bd16ab(), овозможувајќи им да преместува токени одобрени за договори на Unibot. Дополнително, хакерот добивал 1ETH гас од FixFloat, берза за криптовалути позната по своите брзи трансакции. Со искористување на криптовалутите на корисниците, напаѓачот можеше да ги замени за Ethereum (ETH).

Одговор на Unibot

Unibot издаде совет до своите корисници, потврдувајќи ја експлоатацијата за одобрување на токен што се случи на нивниот нов рутер. Како резултат на тоа, користењето на рутерот е привремено запрено за да се спречи понатамошно оштетување. Тимот ги увери корисниците дека сите изгубени средства поради грешки на новиот рутер ќе бидат компензирани и тие ја потврдија безбедноста на клучевите и паричниците на корисниците. Сеопфатен извештај ќе биде објавен откако ќе заврши истрагата. Во меѓувреме, Unibot ги советува своите корисници да ги прегледаат и отповикаат сите одобренија за договорот 0x126c9FbaB3A2FCA24eDfd17322E71a5e36E91865 и да ги префрлат своите средства во нов паричник што е можно поскоро.

Договор и финансирање на Експлоататор

Договорот на експлоататорот беше распореден од тимот на Унибот пред два дена. Вреди да се напомене дека експлоатерот доби финансирање од фиксфлоат, крипто миксер, приближно пет месеци по лансирањето на Unibot.

Влијание врз Unibot

По веста за експлоатацијата, цената на Unibot доживеа значителен пад, паѓајќи за 24,58% до 43,13 долари во моментот на пишување. Сепак, обемот на тргување во изминатите 24 часа бележи значителен пораст од 927,29% до 37,12 милиони долари.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести