Вести

February 13, 2024

Фондот на основачите на Силиконската долина реинвестира во Биткоин и Етереум, предизвикувајќи оживување на криптовалутите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Според Ројтерс, фирмата за ризичен капитал на милијардерот Питер Тиел, Founders Fund, повторно инвестира во Биткоин и Етереум, што укажува на оживување на интересот за пазарите на криптовалути во Силиконската долина.

Фондот на основачите на Силиконската долина реинвестира во Биткоин и Етереум, предизвикувајќи оживување на криптовалутите

Фондот одвои 200 милиони долари помеѓу крајот на летото и почетокот на есента минатата година за стекнување на крипто средства, со половина од инвестицијата во Биткоин, а другата половина во Ethereum, двете најголеми криптовалути. Оваа информација ја пренесе Ројтерс, повикувајќи се на сигурни извори.

Фондот на основачите, кој е еден од пионерските институционални инвеститори во криптовалутите, започна агресивно да купува Биткоин во 2014 година. Сепак, ги продаде своите имоти пред крипто-пазарот да доживее пад во 2022 година, што резултираше со добивка од над 1,8 милијарди долари. Во 2022 година, цената на биткоинот падна на приближно 15.000 долари, што е најниско од 2020 година.

Во текот на летото минатата година, Founders Fund продолжи со купување на Bitcoin кога неговата цена беше под 30.000 долари и продолжи да инвестира во Bitcoin и Ethereum неколку месеци.

Питер Тиел, ко-основач на PayPal и Palantir, јавно го поддржа Bitcoin, опишувајќи го како складиште на вредност слично на златото и заштита од монетарната политика на централната банка.

Во текот на изминатата година, цените на Bitcoin и Ethereum постојано растеа. Оваа недела, Биткоинот надмина 50.000 долари за прв пат во повеќе од две години, иако сè уште не го достигна својот врв од 69.000 долари во ноември 2021 година.

Инвеститорите на биткоинот досега имаа успешна година, при што пазарот на БТК достигна нови повеќегодишни максимални достигнувања од 50.200 долари и годишен принос од 18,5%. Само 141 ден во 2021 година е забележана дневна цена на затворање повисока од 50.200 долари, што претставува 2,84% од историјата на тргување на Биткоин.

Биткоинот, исто така, доживеа пораст од 130% во изминатите 12 месеци и раст од над 207% од најниските во ноември 2022 година.

Во моментот на пишување, Биткоинот се повлече од неодамнешните највисоки нивоа и порасна само за 1,54% во последните 24 часа за да достигне 49.064 долари. Ethereum, втората по големина криптовалута по пазарна капитализација, забележа пораст од 5,93% во претходните 24 часа, достигнувајќи 2.649 долари.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести