Вести

November 15, 2023

Фалкон Блок: ја револуционизира безбедноста на веб 3.0 со автоматизиран систем за блокирање напади

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Phalcon Block, првиот автоматизиран систем за блокирање напади во светот, беше лансиран од BlockSec, што означува значајна пресвртница во индустријата за безбедност на Web 3.0. Овој револуционерен систем комбинира следење на протоколот, блокирање напади и одговор на инциденти за да обезбеди безбедно функционирање на протоколите по распоредувањето.

Фалкон Блок: ја револуционизира безбедноста на веб 3.0 со автоматизиран систем за блокирање напади

Важноста на безбедносните мерки

Обезбедувањето на безбедноста на протоколите DeFi вклучува различни критични фази, вклучително и ревизија на договорот и тестирање пред да започнете во живо. Сепак, потребата од безбедносни мерки не завршува откако протоколот ќе биде распореден. Континуираното следење, блокирањето на нападите и одговорот на инцидентот се од суштинско значење за одржување на безбедноста на протоколот.

Фалкон Блок: Сеопфатно решение

Фалкон Блок нуди интегрирано решение кое се справува со предизвиците со кои се соочуваат развивачите на протоколи, давателите на ликвидност, менаџерите на фондови и размената. Обезбедува прецизно откривање на напад, автоматско блокирање на нападот и механизам за одговор што може да се конфигурира.

Придобивки за развивачите на протоколи

За развивачите на протоколи, Phalcon Block ја осигурува безбедноста на вкупната вредност заклучена (TVL) и благајничките средства на DAO. Тоа помага да се ублажат ризиците поврзани со нападите на протоколот, како што се надградби на функционалноста, промени во надворешните зависности и превиди во компајлерите на програмските јазици.

Придобивки за давателите на ликвидност

Давателите на ликвидност даваат приоритет на безбедноста на протоколот бидејќи тоа директно влијае на нивниот капитал. Фалкон Блок овозможува ефикасно повлекување средства за време на протоколарни напади и интегрира други финансиски индикатори за конфигурирање на стратегии за автоматизиран одговор.

Придобивки за менаџерите на фондовите и берзите

Менаџерите на фондовите кои ги надгледуваат разновидните портфолија и размена на токени може да спречат загуби предизвикани од екстремни настани со помош на Фалкон Блок. Обезбедува навремени предупредувања, автоматско блокирање на напади и мерки за одговор што може да се конфигурираат.

Зошто Фалкон Блокот е супериорен

За разлика од постоечките разузнавачки системи за предупредување, Phalcon Block нуди прецизно откривање напади, автоматско блокирање на напади и механизам за одговор што може да се конфигурира. Развиен е врз основа на првиот принцип на размислување и има докажано искуство за блокирање напади и олеснување на враќањето на средствата.

Започнете со Phalcon Block

За да дознаете повеќе за Phalcon Block и да резервирате демо, посетете ја официјалната веб-страница на Phalcon Block. Придружете се на револуцијата во безбедноста на Web 3.0 и заштитете ги вашите дигитални средства со Phalcon Block.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести