Вести

October 31, 2023

Трговците со крипто ја чекаат одлуката за стапката на ФЕД и клучните настани за потенцијалниот собир

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Бидејќи позитивното расположение и ФОМО ги туркаат цените на биткоинот и алткоините до годишно ниво, трговците со крипто со нетрпение очекуваат големи настани оваа недела кои потенцијално би можеле да предизвикаат уште еден митинг. Еден од клучните настани на нивниот радар е состанокот на Федералниот комитет за отворен пазар (FOMC) на Федералните резерви на САД на 31 октомври и 1 ноември. пауза'.

Трговците со крипто ја чекаат одлуката за стапката на ФЕД и клучните настани за потенцијалниот собир

Одлука за стапка на ФЕД

Состанокот на FOMC привлече значително внимание од крипто трговците, кои внимателно ја следат одлуката на комитетот. Постојат шпекулации за тоа дали ФЕД ќе усвои гулабарски или јастребски пристап. Според CME FedWatch Tool, постои 96,2% веројатност ФЕД да ги задржи каматните стапки непроменети. Ова е поддржано од забавувачкиот годишен Core PCE, префериран мерач на ФЕД за мерење на инфлацијата, кој моментално изнесува 3,7%.

Додека трговците се уверени за пауза во зголемувањето на каматните стапки за време на претстојниот состанок на FOMC, постои поголема можност за зголемување на стапката на состанокот на 13 декември. Неодамнешните говори на претставници на Федералните резерви, вклучувајќи го и претседателот на ФЕД, Џером Пауел, навестија потенцијално зголемување на каматните стапки на крајот на годината. Дојдовните податоци, особено извештајот за пазарот на трудот, остануваат од клучно значење за ФЕД бидејќи пазарот на трудот и понатаму останува затегнат.

Клучни настани за гледање

Покрај состанокот на FOMC, има уште неколку клучни настани на кои трговците внимаваат оваа недела. Тие вклучуваат објавување на извештајот за пазарот на трудот, ISM Manufacturing and Services PMI, JOLTs Job Opens, и фабрички нарачки. Овие настани ќе дадат дополнителни увиди за состојбата на економијата и потенцијално влијание врз расположението на пазарот.

Влијание врз Bitcoin Rally

Неодамнешниот митинг на цените на Bitcoin доживеа привремен застој поради два значајни случувања на синџирот. Хулио Монеро, раководителот на истражувањето во CryptoQuant, го истакна расположението на крајот на месецот и одлуката на ФЕД за стапката како фактори кои ги натераа трговците да се повлечат од пазарот. Како резултат на тоа, цената на Биткоин е ограничена на опсегот на тргување на околу 34.200 долари. Иако обемот на тргување се зголеми за 35% во последните 24 часа, пазарот останува внимателен во услови на тековни големи настани.

Заклучок

Крипто трговците со нетрпение го очекуваат исходот од одлуката за стапката на ФЕД и внимателно ги следат другите клучни настани оваа недела. Одлуката на ФЕД ќе има значително влијание врз расположението на пазарот и потенцијално ќе предизвика уште еден митинг. Бидејќи релито на Биткоин привремено паузира, трговците се претпазливи за насоката на пазарот. Следните денови ќе обезбедат дополнителна јасност за идната траекторија и на крипто-пазарот и на пошироката економија.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести