Вести

November 1, 2023

Судењето на Сем Банкмен-Фрид: Импликации за крипто индустријата

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Судењето на Sam Bankman-Fried (SBF) во октомври предизвика дискусии и шпекулации во крипто индустријата. Упатените во индустријата сега ги анализираат импликациите од завршеното судење.

Судењето на Сем Банкмен-Фрид: Импликации за крипто индустријата

SBF однесување и крипто

Џон Дитон, истакнат адвокат кој го поддржува XRP, го изрази своето мислење дека однесувањето на SBF „нема никаква врска со крипто“. Оваа изјава беше дадена како одговор на објавата на Скот Мелкер за перформансите на SOL, кои се на нагорна траекторија.

Пред колапсот на берзата на деривати FTX, цената на Солана беше околу 36 долари на 6 ноември. Сепак, колапсот предизвика значителен пад, при што монетата достигна најниско ниво од 9,65 долари на 30 декември 2022 година.

И покрај овој неуспех, Солана се опоравува. Со постојани напори за развој и лансирање на својот мобилен телефон наречен Сага, Солана постојано ја зголемува вредноста. Во моментов, Солана се тргува со 40,98 долари, надминувајќи го нивото пред колапсот на FTX.

Џон Дитон се согласува со изјавата на Скот Мелкер дека влијанието на SBF сега е ирелевантно. Дитон верува дека SBF бил вклучен во крипто за играње моќ, а не за вистинско верување во технологијата.

Што следува за SBF?

Сега кога судењето заврши, случајот е во рацете на поротата. Сведоците презентирани од тимот на обвинителството, вклучително и поранешниот извршен директор на Alameda Research, Керолин Елисон, ко-основачот на FTX, Гери Ванг, и инженерот Нишад Синг, ги признаа злосторствата што ги извршиле под влијание на Банкмен-Фрид.

Во негова одбрана, СБФ се обиде да ја префрли вината на своите поранешни сојузници. Џон Дитон, кој беше гласен против однесувањето на СБФ, верува дека стратегијата на одбраната не е да се бара целосно ослободување, туку да се убеди барем еден член на поротата значително да ја намали казната на СБФ на околу 10 години.

Како заклучок, судењето на Сем Бенкмен-Фрид покрена важни прашања за однесувањето на инсајдерите во индустријата и влијанието врз крипто индустријата. Исходот од судењето ќе има значителни импликации за иднината на индустријата и перцепцијата на нејзините клучни играчи.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести