Вести

November 1, 2023

Ставот на Централната банка за економскиот раст непроменет, се чека одлуката за декември

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Ставот на централната банка за економскиот раст останува непроменет, како што е наведено во нејзината неодамнешна изјава за политиката. Банката го признава присуството на ризици за економскиот раст, расположение што се усогласува со претходната изјава во септември. Сепак, одлуката дали да се спроведе нова пауза или зголемување на стапката на состанокот во декември ќе се заснова на дојдовните податоци. Ова сугерира дека централната банка внимателно ги следи економските показатели за да донесе информирани одлуки. Важно е засегнатите страни да останат ажурирани за најновите економски податоци бидејќи тоа ќе игра клучна улога во одредувањето на следниот потег на централната банка.

Ставот на Централната банка за економскиот раст непроменет, се чека одлуката за декември
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести