Вести

October 31, 2023

Спротивставување на Министерството за правда на одбранбената стратегија на SBF: Обезбедување фокус на шемата за проневера од 8 милијарди долари

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Министерството за правда (ДП) постојано се спротивставува на одбранбената стратегија на СБФ во тековниот случај. Тие тврдат дека оваа стратегија е ирелевантна и потенцијално може да го одвлече вниманието на поротата од главното кривично дело: шема за проневера од 8 милијарди долари за која е обвинета СБФ.

Спротивставување на Министерството за правда на одбранбената стратегија на SBF: Обезбедување фокус на шемата за проневера од 8 милијарди долари

Позиција на МП

Адвокатите на Министерството за правда поднесоа повеќе документи во случајот, барајќи да им се забрани на адвокатите на СБФ да ја следат оваа стратегија за одбрана. Тие сметаат дека дозволувањето на овој аргумент може да го поткопа случајот на обвинителството и да го оттргне вниманието од вистинското кривично дело.

Ставот на судијата Каплан

Судијата Каплан генерално ја фаворизираше позицијата на обвинителството во оваа работа. Тој дури го спречи бранителот на СБФ да ја спомене потенцијалната вмешаност на нивните адвокати во воведните изјави. Дополнително, тој му дозволи на Кан Сан, поранешниот генерален советник во FTX, да сведочи според договор за необвинителство.

Заклучок

Противењето на Министерството за правда на одбранбената стратегија на SBF ја нагласува нивната посветеност да се осигура дека поротата ќе остане фокусирана на шемата за проневера од 8 милијарди долари. Со отфрлање на овој аргумент, тие имаат за цел да спречат какво било одвлекување на вниманието и да обезбедат убедување. Јасно е дека Министерството за правда е решено да бара одговорност од SBF за нивните наводни злосторства.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести