Вести

February 13, 2024

Солана (SOL) расте во отворен интерес и пазарна вредност, како одраз на растечката доверба на инвеститорите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Како впечатливо прикажување на пазарната доверба, Solana (SOL), една од водечките криптовалути, забележа пораст на отворениот интерес за 10,18%, достигнувајќи извонредни 1,75 милијарди долари. Овој пораст на отворениот интерес укажува на значително зголемување на интересот на инвеститорите и учеството на пазарот во Солана.

Солана (SOL) расте во отворен интерес и пазарна вредност, како одраз на растечката доверба на инвеститорите

Дистрибуција на отворен интерес

Овој развој е особено значаен бидејќи ја нагласува дистрибуцијата на отворен интерес низ главните трговски платформи. Binance заработува значителни 672,62 милиони долари, Bybit е домаќин на 468,01 милиони долари, а OKX сметките за 227,25 милиони долари, меѓу другите. Оваа разновидна дистрибуција укажува на широк ангажман со Солана преку клучните размени за криптовалути.

Пазарна вредност и обем на тргување

Истовремено, пазарната вредност на Солана доживеа силен пораст, при што нејзината цена ескалира за 8,79% во последните 24 часа и изнесува 114,37 долари. Ова движење на цените дополнително се надополнува со значителен скок на обемот на тргување, кој се зголеми за 88,26% и достигна 2.912.081.613 долари. Ова драматично зголемување на обемот на тргување не само што го одразува зголемениот интерес на инвеститорите, туку придонесува и за процесот на откривање на ликвидност и цена за Солана.

Поширок нахакан сентимент

Нахакан трендот што го обвива Солана е дел од поширокиот бран на оптимизам што го опфаќа секторот на криптовалути. Релито на Биткоин, надминувајќи го прагот од 50.000 долари, првично го предизвика овој бран. Перформансите на биткоинот често се гледаат како браник за крипто-пазарот воопшто, што влијае на динамиката на пазарот и расположението кон алткоините.

Потенцијална целна цена

Во светлината на оваа пазарна динамика, едукаторот за криптовалути Короуш Канегах неодамна проектираше потенцијална целна цена за Солана на 140 долари. Оваа прогноза претставува дополнително зголемување на цената од 30% од сегашното ниво.

Растечка доверба на инвеститорите

Неодамнешните случувања во пазарните индикатори на Солана - отворен интерес, цена и обем на тргување - колективно сигнализираат силна и растечка доверба на инвеститорите во неговиот потенцијал. Овие метрики се клучни за разбирање на расположението на пазарот и потенцијалната траекторија на криптовалутите. Перформансите на Солана, во овој контекст, ги одразуваат не само неговите сопствени сили и привлечност кај инвеститорите, туку и меѓусебно поврзаната природа на пазарите на криптовалути.

Инвеститорите треба да го забележат импресивниот пораст на отворениот интерес, пазарната вредност и обемот на тргување на Солана. Овие показатели ја покажуваат зголемената доверба во потенцијалот на Солана и неговата позиција како една од водечките криптовалути. Бидејќи поширокиот сектор на криптовалути доживува бран на оптимизам, се очекува перформансите на Солана да ја продолжат својата нагорна траекторија. Со потенцијална целна цена од 140 долари, инвеститорите може да го сметаат Солана како ветувачка инвестициска можност.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести