Вести

October 31, 2023

Солана (СОЛ): Силен нахакан натпреварувач со извонреден рели потенцијал

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Солана (SOL) се појави како еден од најсилните нахакан конкуренти во последниот квартал од 2023 година. Додека Биткоинот (BTC) здивна откако достигна ново годишно ниво, Солана успеа да го задржи својот нагорен моментум.

Солана (СОЛ): Силен нахакан натпреварувач со извонреден рели потенцијал

Надминување на Отпорот

Во текот на месеците септември и октомври, Солана успешно се проби низ неколку нивоа на отпор, вклучувајќи 25, 28, 30 долари и неодамна, 35 долари. Оваа импресивна изведба доведе до зголемување на цената од 88% од 1 септември до 31 октомври, при што значителен дел од добивките се случија во последните 30 дена.

Нахакан пазарна структура

Индексот на релативна сила (RSI) покажува дека SOL е претежно на нахакан територија. И покрај некои знаци за потенцијален пресврт под 30 долари, RSI отскокна на 70, зајакнувајќи ја нагорната перспектива. Дополнително, присуството на нахакан вкрстување помеѓу 50-дневната експоненцијална подвижна просечна вредност (EMA) и 200-дневната EMA дополнително го поддржува позитивното расположение кај инвеститорите.

Историски обрасци

Појавата на нахакан вкрстување во табелата со цени на SOL потсетува на сличен настан во 2021 година, кој го означи почетокот на претходната нагорна трка. Ако историјата се повтори, Солана би можел да биде пред извонреден митинг.

Потенцијално повлекување и отпор

Иако изгледите за Солана остануваат нахакан, важно е да се разгледа можноста за повлекување до 30 долари пред поголемиот пробив над 40 долари. Трговците, исто така, треба да бидат свесни за потенцијалниот отпор од 38,5 долари, што може привремено да го одложи пробивот. Меѓутоа, штом Солана ќе надмине 40 долари, веројатно ќе доживее непречено искачување до 50 долари, со мало задоцнување што се очекува во регионот помеѓу 45 и 46 долари.

Солана води Altcoins

Во однос на приливите на средства под управување (AUM), Солана се појави како лидер меѓу алткоините. Минатата недела, приближно 24 милиони долари се слеаа во Солана, што го прави врвен избор за инвеститорите. Биткоинот, исто така, забележа значително зголемување на приливите, додека Ethereum имаше одливи и покрај неговиот пораст на цената.

Заклучок

Силните перформанси и нагорната пазарна структура на Солана го прават убедлив избор за инвеститорите. Со потенцијалот за извонреден митинг и неговата позиција како лидер меѓу алткоините, Солана вреди да се размисли за оние кои сакаат да профитираат од растот на крипто-пазарот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести