Вести

November 7, 2023

Солана е подготвена да го надмине Кардано: аналитичар на Блумберг

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Аналитичарот на Bloomberg Intelligence, Џејми Коутс, верува дека Солана (SOL), конкурент на Ethereum (ETH), е добро позициониран да се претстави посилно против другиот ривал на ETH, Кардано (ADA).

Солана е подготвена да го надмине Кардано: аналитичар на Блумберг

Предноста на Солана

Според Коутс, Солана има значајна предност пред Кардано во однос на дневните корисници. Додека Solana има поголема база на корисници, пазарната капа на ADA сè уште е околу 75% од пазарната капа на SOL.

Поместување на уделот на пазарот

Coutts предвидува дека Кардано ќе почне да губи удел на пазарот на поактивниот екосистем Solana, што ќе ја зголеми вредноста на SOL во однос на ADA.

Нахакан тренд

Coutts истакнува дека графиконот SOLUSD/ADAUSD покажува нахакан тренд, при што парот се пробива над отпорот на пазарот на мече.

Споредба на пазарната капа

Досега, пазарната капа на Солана изнесува 17,30 милијарди долари, додека пазарната капа на Кардано е 12,71 милијарди долари.

Сопственици на биткоин

Coutts, исто така, го истакнува зголемениот број на адреси на Биткоин што ја чуваат криптовалутата по две купувања. Оваа бројка достигна ново највисоко ниво на сите времиња (ATH). Coutts сугерира дека овие инвеститори очекуваат одобрување на место за размена на Bitcoin (ETF) од страна на Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC).

Биткоин цена

Во моментот на пишување, Bitcoin се тргува по 34.982 долари.

Заклучок

Како заклучок, аналитичарот на Блумберг, Џејми Коутс, смета дека Солана е добро позициониран да го надмине Кардано. Со поголема корисничка база и надолен тренд, се очекува Солана да добие пазарен удел во однос на АДА. Дополнително, зголемениот број на сопственици на Биткоин укажува на позитивно расположение кон криптовалутата, поттикната од очекувањето на одобрување на Биткоин ЕТФ.

Одрекување: Овој напис е само за информативни цели и не треба да се смета за инвестициски совет. Читателите треба да спроведат сопствено истражување и да се консултираат со финансиски советник пред да донесат какви било одлуки за инвестирање.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести