Вести

October 31, 2023

Ризици од ликвидации на синџир во DeFi секторот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Секторот DeFi доживеа успешен месец, но не е без ризици. Една од главните грижи е потенцијалот за ликвидации во синџирот предизвикани од падот на цената на ЕТХ.

Ризици од ликвидации на синџир во DeFi секторот

Ликвидации на синџир

Во моментов, има позиција од 76,2 милиони долари на Aave која ќе биде ликвидирана ако ETH надмине 1.777 долари. Дополнително, ако цената падне за 20%, ќе бидат ликвидирани над 100 милиони долари.

Заклучок

Додека секторот DeFi забележа позитивен раст, важно е да се биде свесен за ризиците кои се вклучени. Предизвикувачите како што е благ пад на цената на ЕТХ може да доведат до значителни ликвидации на синџирот. Инвеститорите треба да останат информирани и да ги преземат неопходните мерки на претпазливост за да ги ублажат овие ризици.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести