Вести

November 1, 2023

Републиканските пратеници бараат блокирање на правилото за крипто сметководство на ДИК

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Врвните републикански пратеници бараат да се блокира правилото на Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) од април 2022 година за крипто сметководството. Тие тврдат дека правилото, познато како Staff Accounting Bulletin (SAB) 121, е штетно и ги спречува компаниите да ги откријат своите биланси на крипто средства.

Републиканските пратеници бараат блокирање на правилото за крипто сметководство на ДИК

Позадина

На 11 април 2022 година, ДИК го издаде SAB 121, кој има за цел да го рационализира сметководствениот третман на крипто средствата од банките и финансиските институции. Сепак, претседателот Патрик МекХенри и сенаторката Синтија Лумис веруваат дека ДИК не го следела нормалниот процес на федерално креирање правила при спроведувањето на ова правило.

Влијание

Според републиканските пратеници, SAB 121 делува како пречка за компаниите кои ги откриваат своите резерви на крипто средства. Ова, за возврат, ги спречува институциите и фирмите да нудат услуги за старателство, оневозможувајќи им на Американците пристап до безбедно и сигурно чување на нивните средства.

Заклучок

Како заклучок, републиканските пратеници повикуваат на ревизија на Конгресот за да се блокира правилото за крипто сметководство на ДИК. Тие тврдат дека правилото е штетно и ги ограничува компаниите да ги обелоденат билансите на нивните крипто средства, што на крајот им забранува на Американците пристап до безбедно чување на нивните средства.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести