Вести

October 31, 2023

Релито на цените на Ethereum паузира додека трговците ја чекаат надградбата на Dencun

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Релито на цените на Ethereum зема здив

Релито на цените на Ethereum доживеа пауза во четвртокот по една недела возбуда меѓу крипто инвеститорите. Фокусот беше главно на потенцијалното одобрување на средствата за размена на Bitcoin (ЕТФ), бидејќи имаше знаци дека Комисијата за хартии од вредност на САД (КХВ) се загреваше на идејата.

Релито на цените на Ethereum паузира додека трговците ја чекаат надградбата на Dencun

Втората по големина криптовалута, Ethereum, го следеше нагорниот тренд на Bitcoin и изби од својот долгогодишен надолен тренд. За прв пат од август, Ether се тргува над 1.800 долари, иако во петокот се коригираше на околу 1.781 долари од највисоките 1.864 долари.

Цената на Ethereum ги консолидира добивките, дали ќе се појави повторно?

Со зголеменото усвојување на Ethereum меѓу трговците и инвеститорите, најголемиот токен за паметни договори покажа пробив над опаѓачката шема на клин. Овој пробив е значаен бидејќи е прв пробив над повеќемесечната линија на трендови што е во сила од април, кога нагорните изгледи во првите месеци од 2023 година избледеа на 2.138 долари.

Ценовната акција на Ethereum ги надмина сите три применети подвижни просеци: 21-дневната експоненцијална подвижна просечна вредност (EMA) (црвена), 100-дневната ЕМА (сина) и 200-дневната ЕМА (виолетова). Ова ги охрабри трговците да ги задржат своите позиции, додека инвеститорите се спротивставија на искушението да продаваат при најмал знак на профит.

Избивањето на моделот на падот на клиновите беше придружено со значително зголемување на обемот на тргување, создавајќи поволна средина за голем митинг. Цената на Ethereum моментално се држи над нивото на фибоначи од 38,2%, што е клучно за продолжување на нагорниот тренд.

На трговците им се препорачува да продолжат со претпазливост и да избегнуваат панично продавање. Индексот на релативна сила (RSI) покажува потенцијално повлекување. Ако RSI падне назад во неутралната област од прекупениот регион, може да дојде до пад на цената, што ќе ги наведе трговците да ги затворат своите позиции за да ги обезбедат своите добивки.

Очите на заедницата на Ethereum ја зголемија приспособливоста со надградбата на Dencun

Заедницата Ethereum со нетрпение го очекува објавувањето на надградбата на Dencun, која се очекува да ја подобри стабилноста на блокчејнот. Според извештајот на Goldman Sachs (GS), примарното влијание на надградбата ќе биде зголемување на достапноста на податоците за соединувања на слој-2 преку прото-загадување. Ова ќе резултира со намалување на трошоците за здружување на трансакциите, од корист на крајните корисници.

Протоколите на слојот 2 се изградени на врвот на блокчејнот на слојот 1, во овој случај, Ethereum, и често се нарекуваат системи надвор од синџирот или посебни блокчејн. Rollups ги обработува трансакциите на посебен, побрз, поевтин и поскалабилен блокчејн, а потоа подоцна ги доставува трансакциите до матичниот блокчејн (слој 1).

Надградбата на Dencun се очекува значително да ја подобри приспособливоста на Ethereum преку собирање, што ќе доведе до пониски надоместоци за гас и подобрена безбедност на мрежата. Оваа надградба следи по успешната надградба на Shapella, која постигна целосен статус на влог за Ethereum. Надградбата на Shapella им овозможи на инвеститорите да го повлечат влогот Етер на Beacon Chain заедно со заработените награди. Тоа беше особено корисно за Ethereum што се вложува на платформи како Lido и Rocket Pool.

Како заклучок, собирот на цените на Ethereum зеде здив по една недела возбуда меѓу крипто инвеститорите. Потенцијалното одобрување на Bitcoin ETF и претстојната надградба на Dencun се клучни фактори кои го движат пазарот. Трговците треба да бидат претпазливи и да го следат RSI за потенцијални повлекувања, додека заедницата на Ethereum со нетрпение ги очекува подобрувањата за приспособливост донесени од надградбата на Dencun.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести