Вести

November 2, 2023

Растот на мрежата на Ethereum и пазарот на деривати сигнализираат позитивни изгледи за цените

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Ethereum (ETH) тивко постигнува значителен напредок среде перформансите на Solana, XRP и Cardano кои го привлекуваат вниманието на собирот на пазарот на алткоин. Со зголемување од 2% во последните 24 часа, цената на ETH достигна 1839 долари, придружена со пазарна вредност од 221 милијарда долари.

Растот на мрежата на Ethereum и пазарот на деривати сигнализираат позитивни изгледи за цените

Скокови за раст на мрежата на Ethereum

Според податоците на синџирот од Santiment, неодамнешниот пораст на Ethereum над марката од 1.800 долари е поддржан со забележителен пораст во создавањето на нови адреси. Всушност, достигна највисока дневна бројка од 7 октомври. Овој долгорочен тренд на проширување на мрежата, заедно со намалувањето на достапното снабдување на берзите, може потенцијално да ја поттикне цената на Ethereum ($ETH) уште еднаш да го надмине прагот од 2.000 долари.

Поглед на пазарот на деривати на ЕТХ

Движењето на ЕТХ од страна на Виталик Бутерин до Coinbase предизвика дискусии околу собирот на цените на ЕТХ. Понатаму, податоците за дериватите на Ethereum укажуваат на растечко нахакан сентимент и покрај неодамнешниот притисок за продажба.

ЕТХ доживеа пад на цената од 14,7%, паѓајќи од својот врв од 2.120 долари на 16 април 2023 година. Сепак, две клучни показатели за деривати сугерираат значително зголемување на нахаканцијата на инвеститорите, достигнувајќи нивоа што не се забележани повеќе од една година.

Прво, Ether фјучерс премијата, која ја мери варијацијата помеѓу двомесечните фјучерси договори и цената на самото место, се искачи на највисоката точка во повеќе од една година. На робустен пазар, годишната премија, позната и како основна стапка, генерално паѓа во опсег од 5% до 10%. Овој пораст на метриката следи по растот на цената од 15,7% за ЕТХ во период од две недели.

Дополнително, анализата на пазарот на опции дава дополнителни сознанија. Наклонетоста на делта од 25% во опциите за етер служи како показател за тоа кога арбитражните бироа и креаторите на пазарот би можеле да наплаќаат прекумерно за заштита наопаку или надолу. Забележително, опциите за етер 25% делта закосување достигнаа негативно ниво од 16% на 27 октомври, означувајќи ја најниската точка во повеќе од 12 месеци. Во овој период, заштитните опции за ставање (продажба) се тргуваа со попуст, што одразува прекумерен оптимизам кај трговците.

Како заклучок, неодамнешниот напредок на Ethereum во растот на мрежата и пазарот на деривати сугерира позитивна перспектива за неговата цена. Со потенцијал уште еднаш да се надмине прагот од 2.000 долари, инвеститорите и трговците треба внимателно да ги следат перформансите на Ethereum и да ги искористат можностите што ги нуди.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести