Вести

November 1, 2023

Растечкото значење на вештачката интелигенција и средствата од реалниот свет во финансискиот пејзаж

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Глобалните дискусии околу вештачката интелигенција (ВИ) и средствата од реалниот свет доживеаја ненадеен пораст, според податоците на Сантимент. Трговците и инвеститорите сега го префрлаат својот фокус подалеку од нахакан или надолни пазари. Наместо тоа, тие го истражуваат потенцијалот на вештачката интелигенција и средствата од реалниот свет како жешки точки во финансискиот пејзаж.

Растечкото значење на вештачката интелигенција и средствата од реалниот свет во финансискиот пејзаж

Растечкото значење на вештачката интелигенција и средствата од реалниот свет

Податоците од пазарот откриваат дека земјите активно го поттикнуваат растот и развојот на вештачката интелигенција. Ова доведе до поттик во дискусиите меѓу инвеститорите и трговците за футуристичките можности на средствата од реалниот свет и вештачката интелигенција. Додека цената на криптовалутите беше нестабилна, расположението за биткоинот да достигне 40 илјади долари останува позитивно.

Податоците на Santiment истакнуваат интересен тренд. И покрај поскапувањето на цената на Биткоин, обемот на пребарување за фондови со кои се тргува преку размена на Биткоин (ETF) останува релативно пригушен. Од друга страна, дискусиите за вештачката интелигенција и средствата од реалниот свет собраа значително поголем ангажман. Темите како што се индексот на потрошувачки цени (CPI), PayPal stablecoin, Curve drama, bull market и bear market забележаа пониски нивоа на интерес во споредба со AI и средствата од реалниот свет.

Инвеститорите и трговците ја прифаќаат вештачката интелигенција

Покрај зголемениот интерес за ВИ и средствата од реалниот свет, крипто токените базирани на вештачка интелигенција доживеаја пораст на цените. Токените како OCEAN, INJ и FET вртоглаво пораснаа бидејќи митингот на цените на Bitcoin зеде здив. Овој пораст на цените на токените засновани на вештачка интелигенција е показател за инвеститорите и трговците кои го препознаваат потенцијалот на вештачката интелигенција.

Водечките технолошки гиганти како Google, Microsoft и Anthropic исто така направија значителни инвестиции во вештачката интелигенција и активно го поттикнуваат нејзиниот раст и развој. Оваа промена кон вештачката интелигенција од страна на глобалните компании влијаеше на инвеститорите да ги преиспитаат своите инвестициски опции. Како резултат на тоа, дискусиите поврзани со вештачката интелигенција се здобија со важност, засенувајќи го пејзажот на цените на крипто.

Заклучок

Евидентен е порастот на вештачката интелигенција и реалниот свет во глобалните дискусии. Инвеститорите и трговците сè повеќе го истражуваат потенцијалот на вештачката интелигенција и неговото влијание врз средствата од реалниот свет. Оваа промена на фокусот го означува растечкото значење на вештачката интелигенција и средствата од реалниот свет како нови жешки точки во финансискиот пејзаж. Бидејќи светот продолжува да ја прифаќа вештачката интелигенција, од клучно значење е инвеститорите да останат информирани и да ги земат предвид можностите што ги нуди оваа технологија што се развива.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести