Вести

November 2, 2023

Продолжува бегството на биткоинот, бидејќи средиштето на ФЕД на САД го зајакнува крипто пазарот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Ко-основачот на BitMEX, Артур Хејс, беше нахакан за Bitcoin во последните неколку месеци и препорача на крипто заедницата да го купи падот кога цената на BTC се тргуваше под 25.000 долари. Биткоинот порасна за 75% оваа година и стожерот на американската Fed Reserve го потврдува масивниот митинг пред преполовување, крипто-пазарот чекан по најразорната крипто заедница на мечкин пазар што некогаш ја видела.

Продолжува бегството на биткоинот, бидејќи средиштето на ФЕД на САД го зајакнува крипто пазарот

Стожерот на Федералните резерви на САД

Како одговор на можниот пресврт на Федералните резерви на САД, Артур Хејс, ко-основачот на BitMEX, во X пост на 2 ноември рече: „Погодете дека е време да се испумпуваат финансиските средстваФЕД ги задржа каматните стапки непроменети на 5,25% до 5,50% на состанокот на FOMC во средата. Претседателот на ФЕД Џером Пауел рече: „Забавувањето ни дава, мислам, подобро чувство за тоа колку повеќе треба да направиме. ако треба да направиме повеќе.“ Сепак, веројатноста за зголемување на каматните стапки во декември останува. Но, секоја мерка на инфлација е над целта на ФЕД од 2%, при што претпочитаниот мерач на ФЕД за мерење на инфлацијата годишно се лади на јадрото на PCE на 3,7%. Артур Хејс сугерира дека е време да се фокусираме на Биткоин и други крипто од благајничките записи. Бидејќи Банката на федерални резерви паузираше два последователни месеци, другите централни банки имаат покритие за печатење пари. Тој очекува масивни стимулации од Кина, Европа и Јапонија во услови на љубезен пристап на ФЕД .

Биткоин и други крипто рели

Додавајќи го позитивниот моментум од октомври, цената на БТК достигна годишно ниво од 35.919 долари. Биткоинот моментално се тргува по 35.193 долари поради резервација на профит од страна на трговците. Во меѓувреме, цената на SOL порасна за 13% во 24 часа, при што другите врвни крипто, вклучително и ETH, XRP, ADA и DOGE, исто така земаа нагорен импулс.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести