Вести

November 7, 2023

Притискање за авторитетот на CFTC на пазарите на крипто место: импликации и потенцијално преобликување

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Крипто лобистите и нивните сојузници во Конгресот, првенствено републиканските законодавци, се залагаат Комисијата за тргување со фјучерси на стоки (CFTC) да добие повеќе овластувања над пазарите за крипто-спот. Ова ќе му даде на CFTC директна регулаторна моќ над пазарите каде што се разменуваат вистинските крипто средства.

Притискање за авторитетот на CFTC на пазарите на крипто место: импликации и потенцијално преобликување

Тековната ситуација

Во моментов, Комисијата за хартии од вредност (КХВ) има регулаторно овластување над крипто индустријата. Сепак, крипто лобистите тврдат дека CFTC, со својата експертиза на пазарите на стоки и фјучерси, е подобро прилагоден за регулирање на брзо-развивачките крипто-спот пазари.

Потенцијални импликации

Давање поголема моќ на CFTC ќе ја позиционира агенцијата како доминантен играч во крипто индустријата, надминувајќи ја ДИК во однос на регулаторното тело. Оваа промена може да има значителни импликации за индустријата, бидејќи CFTC може да воведе нови регулативи и мерки за надзор за да се обезбеди интегритет и стабилност на крипто-спот пазарите.

Заклучок

Крипто лобистите и нивните сојузници се залагаат за CFTC да добие поголема моќ во регулирањето на крипто-спот пазарите. Овој потег може потенцијално да го преобликува регулаторниот пејзаж на крипто индустријата и да има далекусежни импликации за учесниците на пазарот. Останува да се види како пратениците ќе одговорат на овие повици за зголемена регулаторна власт за CFTC.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести