Вести

February 14, 2024

Пресвртница на Биткоин: Пазарна капа од 1 трилион долари и надминување на гигантите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Ричард Тенг, новиот извршен директор на Binance, најголемата берза за криптовалути според обемот на тргување, се огласи на својот профил на Twitter/X за да ја коментира значајната пресвртница што ја достигна Bitcoin денес. Биткоинот не само што го надмина нивото од 51.000 долари, туку и ја врати пазарната капитализација од 1 трилион долари за прв пат од 2021 година. Тенг го опиша ова како голема пресвртница за Биткоин.

Пресвртница на Биткоин: Пазарна капа од 1 трилион долари и надминување на гигантите

Биткоин ги надминува гигантите во пазарната капитализација

Агрегаторот на податоци на синџирот, Glassnode, истакна дека со овој пораст, Биткоин ги надмина гигантите како Тесла, Волмарт, па дури и фондот на критичарот на Биткоин Ворен Бафет, Беркшир Хатавеј. Ова достигнување дополнително ја зацврстува позицијата на Биткоин како најголема криптовалута во светот.

Продолжува пумпањето на Биткоин

Нагорниот моментум на биткоинот продолжи и денес, поттикнат од масивните приливи во ETF-ови на самото место на Биткоин. Само вчера во овие ЕТФ се слеаа над 600 милиони долари, со речиси половина милијарда претходниот ден. Ентони Скарамучи, основачот на SkyBridge Capital, ги коментираше значителните приливи во ETF IBIT на BlackRock, кои сега ја надминаа границата од 5 милијарди долари, оставајќи ги другите Bitcoin ETF далеку зад себе.

Основачот на Binance се соочува со правни проблеми

Во другите вести, Чангпенг Жао (CZ), познатиот основач и поранешен извршен директор на Binance, потенцијално може да се соочи со затворска казна по обвиненијата покренати против него од американското Министерство за правда (DOJ). Иако 10-годишната затворска казна изгледа малку веројатна, CZ може да биде осудена на 18 месеци, првенствено за кршење на Законот за банкарска тајна. CZ веќе се изјасни за виновен пред Министерството за правда, а Binance плати казна од 4,3 милијарди долари, а CZ поднесе оставка од својата позиција во компанијата.

CZ планира да посвети повеќе време на себе и да се вклучи во избрани консултации со млади почетници. Тој, исто така, изрази интерес за зајакнување на финансирањето на криптовалути за биотехнолошки истражувања.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести