Вести

October 31, 2023

Предупредување: Биткоинот може да се коригира за 54% бидејќи акциите паѓаат

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Крипто аналитичарот Џастин Бенет издава предупредување за Биткоин (BTC) бидејќи водечкиот крипто средство доживува двоцифрена добивка во текот на изминатата недела.

Предупредување: Биткоинот може да се коригира за 54% бидејќи акциите паѓаат

Историска корелација

Бенет истакнува дека врз основа на историската корелација помеѓу БТК и акциите, Биткоинот би можел да коригира за 54% од сегашното ниво. Тој нагласува дека стрмната корекција на берзата може да предизвика колапс на Биткоин, слично на она што се случи во февруари и март 2020 година кога берзанскиот индекс S&P 500 падна за 25%. Во тој период, Биткоинот падна за околу 50%.

Ниво на поддршка

Бенет предвидува пад на индексот S&P 500 на околу 3.255 поени, што е ниво на поддршка што претходно беше ниво на отпор во 2020 година пред да се претвори во ниво на поддршка во 2021 година. Ова ниво, исто така, се усогласува со долгорочната растечка линија на индексот, според Табела на Бенет.

Потенцијално влијание врз биткоинот

Иако е невозможно да се знае со сигурност, Бенет сугерира дека корекција од 23% од S&P 500 може да има сличен ефект врз Bitcoin како и претходната корекција од 25%. Тој нагласува дека корелациите помеѓу акциите и Биткоинот може да се менуваат со текот на времето.

Заклучок

Како заклучок, Бенет предупредува дека ако акциите доживеат значителен пад, прашање на време е кога ќе следи крипто. Инвеститорите треба да бидат претпазливи и да ги земат предвид потенцијалните ризици пред да направат какви било високоризични инвестиции во Биткоин или други криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести