Вести

February 13, 2024

Предвидување на цената на биткоинот: Побарувачката на Волстрит и зголемениот интерес за раст на цената на биткоинот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Инвеститорот на VC и подкастер на биткоин, Ентони Помплијано, направи храбро предвидување за идната цена на Биткоин. Спротивно на популарното верување, Помплијано верува дека неодамнешниот пораст на 50.000 долари не е крај за водечката криптовалута. Всушност, тој тврди дека цената на Биткоинот мора да оди уште повисоко.

Предвидување на цената на биткоинот: Побарувачката на Волстрит и зголемениот интерес за раст на цената на биткоинот

Зголемената побарувачка на Волстрит

Според Помплијано, причината зад ова предвидување е зголемената побарувачка од фондовите на Волстрит. Како што биткоинот продолжува да расте, биткоинерите ќе почнат да го продаваат својот БТК, а средствата од Вол Стрит со нетрпение ќе го собираат дигиталното средство за да ја задоволат нивната растечка побарувачка. Овој тренд е забележан неодамна, при што Bitcoin ETF апсорбираат значителна количина на БТК произведен дневно.

Настанот на преполовување

Интересно е тоа што Помплијано не го спомна претстојниот настан за преполовување на Биткоинот, кој ќе го намали бројот на биткоини произведени дневно за половина. И покрај овој настан, експертите веруваат дека Bitcoin ETF ќе продолжат да стекнуваат повеќе Bitcoin секој ден. Всушност, Bitcoin ETF лансирани од BlackRock и Fidelity веќе забележаа рекордни приливи од над 3 милијарди долари за само еден месец од тргувањето.

Биткоинот како омиленото средство на Вол Стрит

Предвидувањето на Помплијано се усогласува со зголемениот интерес за Биткоин меѓу институциите на Волстрит. Водечката криптовалута во светот стана омилено средство за финансиските институции, а се очекува уште повеќе да лансираат фондови со размена на берзи во блиска иднина. Овие ETF им овозможуваат на имателите да го користат Bitcoin како колатерал и да добијат пристап до кредит и потпора на традиционалните пазари. Како што повеќе институции го разбираат ова, ликвидноста што се влева во Bitcoin ETF се очекува значително да се зголеми.

Како заклучок, Ентони Помплијано предвидува дека цената на биткоинот ќе продолжи да расте над 50.000 долари. Зголемената побарувачка од фондовите на Волстрит и зголемениот интерес за Биткоин како омилено средство меѓу финансиските институции го поддржуваат ова предвидување. И покрај претстојниот настан за преполовување, биткоин ЕТФ се очекува да стекнат уште повеќе Биткоин, што дополнително ќе ја зголеми нејзината цена. Инвеститорите треба да ги земат предвид овие фактори кога донесуваат одлуки за инвестирање на пазарот на криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести