Вести

November 10, 2023

Потенцијалот на Биткоин за значителен раст во 2023 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Широко следен трговец со крипто прогнозира дека Биткоинот (BTC) потенцијално би можел да доживее значителен раст во преостанатите недели од 2023 година. Псевдонимниот аналитичар Дејв бранот сугерира дека не е надвор од доменот на можностите Биткоинот да го достигне рекордното високо ниво од малку над 69.000 долари, што би претставувало зголемување од 87% од сегашното ниво.

Потенцијалот на Биткоин за значителен раст во 2023 година

Излегување од логаритамската крива на раст

Табелата на Дејв бранот покажува дека Биткоин се обидува да излезе од горната граница на приспособениот индикатор за логаритамска крива на раст (LGC). Овој пробив обично е претходник на порастот на цената. Индикаторот LGC вообичаено се користи за да се идентификуваат макро високите и падовите на средството, притоа минимизирајќи ја нестабилноста и бучавата.

Рели пред преполовување

Дејв бранот, исто така, сугерира дека Биткоин може да доживее митинг пред преполовување, слично на она што се случи пред преполовувањето во 2020 година. За тоа време, Биткоин забележа значителен пораст, зголемувајќи се за 324% од околу 3.300 долари на приближно 14.000 долари. Следното преполовување на биткоинот се очекува да се случи во април 2024 година.

Тековни перформанси

Од сега, Bitcoin се тргува по 36.840 долари, што одразува зголемување од 33% во текот на изминатите 30 дена и 100% зголемување од година до денес.

Заклучок

Додека иднината на Биткоин останува неизвесна, анализата дадена од Дејв бранот нуди оптимистичка перспектива за потенцијален раст во 2023 година. Инвеститорите треба да спроведат сопствено истражување и да бидат претпазливи кога донесуваат одлуки за инвестирање во Биткоин или во кои било други дигитални средства.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести