Вести

October 31, 2023

Потенцијалот на биткоинот за понатамошни нагорнини: одвојување од берзата и историските перформанси

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Крипто аналитичар верува дека Биткоинот (BTC) сè уште има простор да расте, дури и по неговите импресивни собири овој месец. Аналитичарот, познат како Калео, укажува на релативните перформанси на Биткоин во однос на индексот S&P 500 (SPX) како доказ дека БТК се одвои од берзата. Ова сугерира дека БТК има потенцијал за понатамошно движење нагоре.

Потенцијалот на биткоинот за понатамошни нагорнини: одвојување од берзата и историските перформанси

Историски перформанси на БТК

Kaleo ги истакнува историските перформанси на BTC против SPX како клучен фактор во предвидувањето на неговото идно движење. Врз основа на оваа анализа, Калео сугерира дека БТК може да ја достигне следната главна област за снабдување со отпор од 40.000 американски долари. Аналитичарот забележува дека БТК покажа нахакан одвојување од акциите, што со нетрпение го очекуваа многумина.

Значењето на односот ATH за 2017 година

Калео истакнува дека цврстата бела линија што го претставува соодносот на сите времиња (ATH) за 2017 година одигра значајна улога во акцијата на цената на БТК низ годините. Служеше како основно ниво на поддршка за време на надобриот пазар 2021/2022 година и како стожерна точка за поместувања на моментумот. Со ова ниво сега исчистено, нема големи нивоа на отпор до цената по која БТК се продаде поради падот на LUNA/UST, што е во корелација со приближно 40.000 долари.

Намалено сценарио и долгорочна перспектива

Додека Kaleo моментално е нахакан за Bitcoin, аналитичарот ја признава можноста за пад на падот сличен на оној доживеан во март 2020 година. За да се ублажи ризикот, Kaleo предлага фокусирање на подолг временски хоризонт, поточно на врвот на пазарот 2024-2025 година. Аналитичарот ја нагласува важноста од натрупување на позициите на место и да се биде подготвен за какви било флуктуации на пазарот.

Заклучок

Како заклучок, Калео верува дека Биткоинот сè уште има потенцијал за понатамошен нагорна линија и покрај неодамнешните собири. Аналитичарот укажува на одвојувањето на БТК од берзата и неговите историски перформанси во однос на SPX како индикатори за овој потенцијал. Сепак, Калео, исто така, ја признава потребата да се биде подготвен за потенцијалните негативни ризици и препорачува да се земе подолгорочна перспектива. Генерално, изгледите за Биткоин остануваат позитивни, со ведро небо до нивото на отпор од 40.000 долари.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести