Вести

October 31, 2023

Потенцијалното влијание на Bitcoin Spot ETF на крипто пазарот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Ко-основачите на фирмата за крипто-аналитика Glassnode веруваат дека одобрувањето на фондот за размена на Bitcoin (ETF) од страна на регулаторите ќе предизвика значителен прилив на капитал во криптовалутата.

Потенцијалното влијание на Bitcoin Spot ETF на крипто пазарот

Јан Хапел и Јан Алеман, ко-основачите на Glassnode, предвидуваат дека институционалните инвеститори, со трилиони долари на располагање, со нетрпение го очекуваат воведувањето на Спот-пазарот BTC ETF.

Според Хапел и Алеман, појавата на Bitcoin Spot ETF го револуционизира финансискиот пејзаж на невиден начин. Тие ја истакнуваат зголемената побарувачка за такви ETF, при што компаниите кои поседуваат над 15 трилиони долари во средства активно бараат одобрение за Bitcoin Spot ETF.

Ко-основачите, исто така, сугерираат дека штом Bitcoin ETF Spots ќе добијат регулаторно одобрение, стравот од пропуштање (FOMO) меѓу институционалните инвеститори може да предизвика раст на трката, придвижувајќи го крипто пазарот до нови височини.

Аналитичарот на Блумберг Ерик Балчунас неодамна откри дека BlackRock, финансиски гигант, веќе го финансира својот BTC ETF, познат како iShares Bitcoin Trust.

Во однос на цената на Биткоинот, Хапел и Алеман забележуваат дека криптовалутата моментално доживува период на ладење откако достигна врв од околу 35.000 долари. Тие наведуваат дека биковите имале предност оваа недела, но БТК се стабилизирал и изгубил одреден моментум, со намалување на цената на приближно 34.000 долари.

Иако одобрувањето на идните ETF може да доведе до дополнителни придобивки, ко-основачите предупредуваат дека овие настани може да предизвикаат краткорочна продажба поради динамиката на пазарот.

Од сега, Bitcoin се тргува по 34.076 долари.

Како заклучок, потенцијалното одобрување на Bitcoin Spot ETF има моќ да го преобликува крипто-пазарот со привлекување значителен институционален капитал. Ко-основачите на Glassnode веруваат дека побарувачката за такви ETF е значителна, со трилиони долари кои чекаат на маргините. Доколку се одобри регулаторно одобрение, стравот од пропуштање меѓу институционалните инвеститори би можел да предизвика ненадејна трка. Сепак, ко-основачите предупредуваат дека краткорочната продажба може да се случи по одобрувањето на ETF. Генерално, воведувањето на Bitcoin Spot ETF има потенцијал да го поттикне крипто пазарот до нови височини.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести