Вести

October 31, 2023

Подобрување на приспособливоста на Ethereum со Proto-Danksharding: решение што ја менува играта

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Proto-danksharding е револуционерно решение кое има за цел да ја подобри приспособливоста на блокчејнот Ethereum. Овој иновативен пристап служи како основа за идни надградби на приспособливост, вклучително и тапкање, што е дел од патоказот „Surge“ на блокчејнот.

Подобрување на приспособливоста на Ethereum со Proto-Danksharding: решение што ја менува играта

Разбирање на Danksharding

Dankharding е техника која дополнително ја подобрува приспособливоста на Ethereum. Го користи концептот на разделување на парчиња, слично на прото-забивање, но со различна цел. Наместо да користи фрагменти за да го зголеми капацитетот на трансакцијата, dankharding ги користи за да го прошири капацитетот за складирање на групи податоци.

Придобивки од Прото-Danksharding

Proto-danksharding нуди неколку предности за блокчејнот Ethereum:

  1. Подобрена приспособливост: Со имплементирање на прото-загадување, Ethereum може да се справи со значително поголем број трансакции, што го отвора патот за зголемена ефикасност на мрежата.
  2. Иднина: Прото-зацврстувањето ја поставува основата за идните надградби на приспособливост, осигурувајќи дека Ethereum останува прилагодлив и способен да ги исполни растечките барања на екосистемот на блокчејн.
  3. Подобрено складирање на податоци: Danksharding, кој е дел од патоказот „Surge“, ќе ја искористи инфраструктурата воспоставена со прото-danksharding за да обезбеди проширен капацитет за складирање за групите податоци, овозможувајќи поефикасно управување со податоците.

Заклучок

Proto-danksharding е клучен чекор кон подобрување на приспособливоста на блокчејнот Ethereum. Со имплементирање на ова иновативно решение, Ethereum може да го подобри својот трансакциски капацитет и способности за складирање, обезбедувајќи негова континуирана релевантност и успех во постојано развивачкиот пејзаж на блокчејн.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести