Вести

October 4, 2023

Платформата за обложување крипто на влогот ги продолжува услугите по хакирање од 41,3 милиони долари

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Влог, популарна платформа за крипто обложување, брзо се опорави од неодамнешниот хакирање што резултираше со загуба од 41,3 милиони долари. Платформата можеше повторно да ги отвори депозитите и повлекувањата и да ги продолжи сите услуги само пет часа по инцидентот.

Платформата за обложување крипто на влогот ги продолжува услугите по хакирање од 41,3 милиони долари

Хакирањето беше насочено кон жешките паричници на ETH/BSC на Stake, што доведе до неколку неовластени трансакции. Сепак, платформата ги увери корисниците дека нивните Биткоин, Лајткоин, и XRP паричниците не беа погодени, а средствата на корисниците остануваат безбедни.

Од Stake сè уште не ја откриле причината за експлоатацијата или точната украдена сума. Сепак, фирмите за безбедност на блокчејн проценуваат дека вкупната загуба е 41,35 милиони долари, со значителни износи земени од Етереум, Многуаголник, и Паметен синџир на BNB.

И покрај хакирањето, Stake дејствуваше брзо за да го реши проблемот и да ја обезбеди безбедноста на средствата на своите корисници. Платформата има имплементирано засилени безбедносни мерки за да спречи идни инциденти.

Овој инцидент служи како потсетник за важноста на силните безбедносни мерки во крипто просторот. На корисниците им се препорачува да бидат внимателни и да избираат платформи со силни безбедносни протоколи.

Како заклучок, брзото закрепнување и обновувањето на услугите на Stake ја покажува нивната посветеност кон нивните корисници и безбедноста на нивните средства. Овој инцидент ја нагласува потребата од постојана будност и проактивни безбедносни мерки во крипто индустријата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести