Вести

October 31, 2023

Планот на Илон Маск за лансирање финансиски услуги на платформата за социјални медиуми X: Револуционизирање на начинот на кој луѓето управуваат со финансиите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Милијардерот Илон Маск наводно има за цел да лансира финансиски услуги на платформата за социјалните медиуми X до крајот на следната година. Маск очекува сеопфатните финансиски карактеристики на X да се појават до крајот на 2024 година и да се натпреваруваат со традиционалните банки.

Планот на Илон Маск за лансирање финансиски услуги на платформата за социјални медиуми X: Револуционизирање на начинот на кој луѓето управуваат со финансиите

Визијата

На состанокот ширум компанијата, Маск изјави дека финансиските услуги на платформата ќе опфатат нечиј финансиски живот, вклучувајќи пари, хартии од вредност и многу повеќе. Целта е да се елиминира потребата од банкарска сметка.

Процес на лиценцирање

Во моментов, X работи на добивање на потребните лиценци за работа со своите финансиски услуги во САД.

Догекоин и учество на Маск

Иако Dogecoin не беше спомнат во повикот, учеството на Маск во финансиските услуги има тенденција да ги возбудува имателите на DOGE поради неговата добро позната поддршка за средството за меми.

Претходното демантирање на Маск

Минатиот месец, Маск ги затвори гласините за создавање крипто средство наречено „X Coin“ за наградување на креаторите на содржина на платформата.

Перформанси на Dogecoin

Dogecoin доживеа значителен раст оваа недела, достигнувајќи го врвот од 0,74 долари на 26 октомври пред да се врати на 0,69 долари во моментот на пишување.

Заклучок

Планот на Илон Маск да лансира финансиски услуги на платформата за социјалните медиуми X предизвика возбуда кај инвеститорите. Со цел да обезбеди сеопфатни финансиски карактеристики и да се натпреварува со традиционалните банки, визијата на Маск може да го револуционизира начинот на кој луѓето управуваат со своите финансии.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести