Вести

February 12, 2024

Пад на пазарот на криптовалути: Паѓаат цените на биткоинот, етериум и XRP

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Според CoinMarketCap, пазарот на криптовалути доживеа пад на цените. Биткоинот (BTC) се намали за 1% во последните 24 часа, Ethereum (ETH) падна за 1,72%, а XRP се намали за 2,88%.

Пад на пазарот на криптовалути: Паѓаат цените на биткоинот, етериум и XRP

Биткоин (BTC)

На дневната табела, цената на Биткоинот се приближи до нивото на отпор од 49.027 долари. Трговците треба да бидат претпазливи бидејќи цената останува под оваа ознака, што укажува на потенцијална корекција. Дополнително, Биткоин направи лажен пробив на вчерашниот врв, што е мечешки сигнал. Веројатно цената наскоро ќе падне на зоната од 47.000 долари. На прес-време, Биткоин се тргува по 47.883 долари.

Ethereum (ETH)

Ethereum доживеа поголем пад во споредба со Bitcoin, паѓајќи за 1,72%. Цената на ЕТХ се намалува по лажното пробивање на нивото од 2.524 долари. Ако денешната свеќа се затвори околу сегашните нивоа, трговците може да бидат сведоци на тест на зоната од 2.400 до 2.450 долари оваа недела. Во моментов, Ethereum се тргува по 2.485 долари.

XRP

XRP е најголемиот губитник на пазарот денес, со пад од 2,88%. Стапката на XRP е слаба откако не успеа да се поправи над зоната од 0,54 долари. Трговците треба да очекуваат понатамошна корекција на виталната област од 0,50 долари. На прес-време, XRP се тргува со 0,5183 долари.

Како заклучок, пазарот на криптовалути доживеа пад на цените, при што Bitcoin, Ethereum и XRP паднаа. Трговците треба да бидат внимателни и да го разгледаат потенцијалот за понатамошни корекции. Важно е да се спроведе темелно истражување и да се консултира со финансиски експерти пред да донесете какви било одлуки за инвестирање.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести