Вести

November 15, 2023

Оптимистичка перспектива: милијардер инвеститор предвидува силен собир на пазарот и намалување на инфлацијата

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Милијардерот ризичен капитал Чамат Палихапитија верува дека пазарите се спремни за силен собир бидејќи значителен износ на капитал бара нови можности за инвестирање.

Оптимистичка перспектива: милијардер инвеститор предвидува силен собир на пазарот и намалување на инфлацијата

Позитивна макро слика

Palihapitiya го анализира индексот на потрошувачки цени (CPI) и заклучува дека високите стапки на инфлација се минато. Тој предвидува дека инфлацијата ќе продолжи да се намалува и во наредните месеци.

Проток на капитал

Палихапитија ја нагласува големата сума на капитал складиран во фондовите на пазарот на пари, за кој верува дека ќе се влее на берзата за да се стремат кон повисоки добивки. Тој проценува дека трилиони долари ќе бидат распоредени на пазарот, особено со воведувањето на намалување на стапките.

Оптимистичка перспектива

Палихапитија изразува оптимизам за американската економија, очекувајќи намалување на стапките од страна на Федералните резерви во блиска иднина. Тој верува дека ова ќе доведе до благо придвижување за економијата и ќе има корист и за актуелниот претседател и за пазарите на капитал.

Заклучок

Врз основа на неговата анализа, Палихапитија сугерира дека инвеститорите треба да ги земат предвид моменталните пазарни услови и потенцијалните можности за раст.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести