Вести

October 31, 2023

Оптимизирање на тргувањето со биткоин и етер со фјучерси: големини на договори за CME и перпетуални фјучерси на брегот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Биткоин фјучерси договори

CME нуди два вида на биткоин фјучерси: стандардни и микро. Стандардниот договор е еквивалентен на 5 BTC, додека микро договорот е една десетина од големината на 1 BTC.

Оптимизирање на тргувањето со биткоин и етер со фјучерси: големини на договори за CME и перпетуални фјучерси на брегот

Ether Futures договори

CME обезбедува и етер фјучерс договори во две големини: стандардна и микро. Стандардниот договор има големина од 50 ЕТХ, додека микродоговорот е една десетина од големината на 1 ЕТХ.

Префрлани берзи и вечни фјучерси

Најголемиот отворен интерес за офшор берзите е фокусиран на вечни фјучерси наместо на традиционалните фјучерси договори. Вечните фјучерси се единствени бидејќи немаат датум на истекување и го користат механизмот за стапка на финансирање за да останат во синхронизација со цената на самото место.

Клуч за носење

Кога тргувате со биткоин и етер фјучерси, важно е да ги разберете големините на договорите што ги нуди CME. Дополнително, офшор берзите првенствено тргуваат со вечни фјучерси, кои немаат рок на траење и го користат механизмот за стапка на финансирање за да се одржи усогласеноста со цената на самото место.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести