Вести

October 31, 2023

Октомври 2023 година: Бурен месец за криптовалутите - прекршувањата на безбедноста и измамите влијаат на расположението на инвеститорите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Крипто пазарот доживеа пораст во октомври, со позитивно расположение познато како „Uptober“. Сепак, и покрај придобивките, безбедносните прекршувања и крипто измамите продолжуваат да влијаат на расположението на инвеститорите.

Октомври 2023 година: Бурен месец за криптовалутите - прекршувањата на безбедноста и измамите влијаат на расположението на инвеститорите

Октомври 2023 година: Бурен месец за криптовалутите

Октомври 2023 година беше бурен месец за светот на криптовалутите, обележан со серија инциденти што резултираа со значителни финансиски загуби. Според месечниот извештај од CertiK Alert, крипто ентузијастите изгубиле над 32 милиони долари поради експлоатирања, хакери и измами. Овие настани предизвикуваат загриженост за безбедноста и интегритетот на дигиталните средства.

Видови инциденти

Загубите наведени во извештајот на CertiK Alert може да се категоризираат во различни видови инциденти:

 1. Излезни измами: измамничките проекти исчезнуваат со средствата на инвеститорите, што резултира со загуби од околу 8 милиони долари.
 2. Флеш заеми: Популарни во просторот за децентрализирани финансии (DeFi), блиските заеми доведоа до загуби од приближно 1,7 милиони долари.
 3. Искористување: Манипулација со ранливости или слабости во блокчејн мрежа за финансиска добивка, што резултира со загуби од околу 22 милиони долари.

Големи инциденти во октомври

Крипто измами

 • Fantom Foundation: загуба од 7 милиони долари
 • Coins.ph: загуба од 6 милиони долари
 • Burgel.eth: загуба од 3 милиони долари
 • Stars Arena: загуба од 2,9 милиони долари

Флеш заем напади

 • Platypus DeFi: загуба од 2,22 милиони долари
 • BH Token: загуба од 1,27 милиони долари
 • Hope.Money: загуба од 0,42 милиони долари

Излезете од измамите

 • Standard Cross Finance: загуба од 1,6 милиони долари
 • Ајви: загуба од 1,58 милиони долари
 • Safereum: загуба од 1,3 милиони долари

Загуби од година до датум

Кумулативните загуби од крипто измамите, хакирањето и експлоатирањата во 2023 година достигнаа неверојатни 1,35 милијарди долари. Ова ги истакнува тековните предизвици и ранливости во индустријата за криптовалути.

Важноста на должното внимание и мерките за безбедност

Настаните од октомври служат како потсетник за важноста на длабинската анализа и безбедносните мерки во светот на дигиталните средства. И инвеститорите и развивачите на проекти мора да останат будни за да ги заштитат своите инвестиции и да обезбедат интегритет на крипто екосистемот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести