Вести

October 31, 2023

Одбраната на Банкмен-Фрид во истражувањето на FTX и Аламеда: Грешки и превртувања, а не намерна измама

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Во тековното судење за криминална измама на Bankman-Fried, извршен директор на FTX и Alameda Research, тој конечно зазеде став да се брани. Тој тврдеше дека колапсот на FTX и Alameda Research не е намерна измама, туку резултат на разни завртки и грешки. Банкмен-Фрид нагласи дека овие прашања не се само негова одговорност, туку и вина на неговите рачно избрани поручници.

Одбраната на Банкмен-Фрид во истражувањето на FTX и Аламеда: Грешки и превртувања, а не намерна измама

Клучните точки

  • Сведочењето на Банкмен-Фрид ја повтори воведната изјава на неговиот адвокат, истакнувајќи ги причините зад колапсот.
  • Проблемите се припишуваат на неуспехот на поранешната извршна директорка на Аламеда, Керолин Елисон, да се заштити, брзата природа на FTX, пазарните шокови и ограничувањата на една личност.

Одбраната на Банкмен-Фрид

Банкмен-Фрид го претстави својот случај, нагласувајќи дека колапсот не бил намерен. Тој тврди дека неуспехот да се заштити од страна на поранешната извршна директорка на Аламеда, Керолин Елисон, бил значаен фактор. Дополнително, тој го истакна брзиот раст и амбициозната природа на FTX како фактори кои придонесуваат. Банкмен-Фрид го спомна и влијанието на пазарните шокови и нагласи дека тој како една личност не може да биде секаде или да прави се.

Заклучок

Сведочењето на Банкмен-Фрид даде увид во неговата одбрана против обвиненијата за измама. Тој тврдеше дека колапсот на FTX и Alameda Research не е намерна измама, туку резултат на разни грешки и заебанции. Судењето продолжува додека 17-те лица кои го надгледуваат ги оценуваат презентираните докази.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести