Вести

November 15, 2023

Ноктурн: Приватност на синџирот за Ethereum

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Nocturne, протокол кој овозможува приватни сметки во синџирот, успешно ја распореди првата верзија на главната мрежа на Ethereum. Оваа пресвртница претставува значаен чекор кон поприватен и попристапен Ethereum.

Ноктурн: Приватност на синџирот за Ethereum

Нова ера на приватност на синџирот

Првата верзија на Ноктурн воведува компатибилен и лесен производ кој наликува на приватна сметка на синџир. За разлика од традиционалните алатки за приватност, Nocturne функционира беспрекорно како друга сметка, правејќи ја приватноста на синџирот подостапна за корисниците.

Подобрена компатибилност со DeFi протоколи

Ноктурнската верзија еден моментално е компатибилна со кој било протокол DeFi што ја претставува состојбата преку излезни токени. Ова ги вклучува популарните протоколи како Uniswap, Aave и Compound. Компатибилноста подоцна ќе биде проширена на произволни протоколи, обезбедувајќи поширок опсег на опции за корисниците.

Приватноста како основен елемент

Лук Чанг, извршен директор и ко-основач на Nocturne, ја нагласува важноста на приватноста на слојот на сметката. Со вградување на приватноста во самата сметка, Nocturne има за цел да овозможи безбедни и приватни трансакции за поединци и институции. Оваа посветеност ја одразува посветеноста на Nocturne да го направи Ethereum попристапен и да ги олесни безбедните финансиски трансакции преку Интернет.

Приватност: Клучен двигател за растот на Ethereum

Загриженоста за приватноста го попречи поширокото прифаќање и користење на криптовалутите како пари. Ноктурн ја препознава оваа бариера и директно ја решава. Со приоритет на приватноста како основен елемент, Nocturne има за цел да поттикне пошироко усвојување на крипто и да придонесе за растот на Ethereum.

Ноктурновата визија за иднината

Долгорочната визија на Nocturne е беспрекорно да ги интегрира приватните сметки во корисничкото искуство на Ethereum. Целта е да се создаде паралелен слој на сметка за приватност, каде што секој корисник на Ethereum автоматски има приватна сметка што ја отсликува нивната јавна сметка.

За да ја постигне оваа визија, Ноктурн планира да:

  • Премин кон протокол без дозвола со мигрирање на доказ за невиност.
  • Проширете ја компатибилноста на протоколот до произволни паметни договори, со што сметките на Nocturne ќе бидат поразновидни.
  • Подобрете ја компатибилноста со сметките во надворешна сопственост (EOA) и паметните сметки, искористувајќи го овластувањето за јавен паричник за зголемена безбедност.

Пристап до Ноктурна верзија еден

Ноктурнската верзија еден е во живо и може да се пристапи преку наменски приватен интерфејс за свод. Тековните способности на корисничкиот интерфејс вклучуваат депозити, трансфери на нови адреси на горилникот, приватни размени и удели. За да започнете, посетете ја веб-страницата на Ноктурн.

За Nocturne Labs

Nocturne Labs е напредна технолошка компанија за блокчејн, фокусирана на решавање на предизвиците за приватност и корисничко искуство во екосистемот Ethereum. Со нивниот пионерски протокол за приватни сметки, Nocturne им овозможува на корисниците безбедно да вршат трансакции со вградената приватност. Поддржан од значајни инвеститори и предводени од искусни програмери, Nocturne е посветен на тоа Ethereum да го направи побезбеден и достапен.

За повеќе информации, посетете ја веб-страницата на Ноктурн.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести