Вести

October 31, 2023

Неуспехот на истражувањето Аламеда: Лекција за одговорни финансиски практики во индустријата за криптовалути

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Сем Бенкмен-Фрид, обесчестениот основач на крипто берзата FTX, неодамна сведочеше на суд за неуспехот на Alameda Research да ги заштити своите средства. Според судските записници, Банкмен-Фрид откри дека од јуни 2022 година, средствата на Аламеда не биле заштитени, што се совпадна со значително намалување на вредноста од 40 милијарди долари на 10 милијарди долари.

Неуспехот на истражувањето Аламеда: Лекција за одговорни финансиски практики во индустријата за криптовалути

Банкмен-Фрид предложи жива ограда од 2 милијарди долари во тоа време, но планот не беше имплементиран од поранешната извршна директорка на Аламеда, Керолин Елисон и поранешниот лидер на производите на FTX, Рамник Арора.

За време на неговото сведочење, Бенкмен-Фрид спомна и средба со Елисон, која изрази уверување дека Аламеда веќе банкротирала. Ова откритие ги надополнува наводите за лошо постапување со средствата на клиентите и измама на инвеститори со кои се соочува Банкмен-Фрид.

Како одговор на проклетното сведочење на неговите поранешни колеги, Банкмен-Фрид одлучи да сведочи на суд. Елисон, кој е и негов поранешен романтичен партнер, сведочеше дека Банкмен-Фрид и дал инструкции да изврши измама и дека Аламеда неправилно постапувала со средства од клиентите на FTX во вредност од приближно 14 милијарди долари помеѓу 2020 и 2022 година.

Доколку биде осуден, Банкмен-Фрид може да се соочи со значителна затворска казна. Овој случај ја нагласува важноста на транспарентноста и одговорното ракување со средствата на клиентите во индустријата за криптовалути.

Клучните точки:

  • Alameda Research, поврзана со FTX, не ги заштити своите средства бидејќи тие ја намалија вредноста од 30 милијарди долари.
  • Сем Бенкмен-Фрид предложи хеџ од 2 милијарди долари, но тоа не беше спроведено од поранешната извршна директорка на Аламеда, Керолин Елисон и поранешниот лидер на производите на FTX, Рамник Арора.
  • На Банкмен-Фрид му пристапила Елисон, која изразила уверување дека Аламеда веќе банкротирала.
  • Банкмен-Фрид е обвинет за лошо постапување со средства на клиентите во вредност од милијарди долари и измама на инвеститори.
  • Против него сведочеа поранешните колеги на Банкмен-Фрид, што ја поттикна неговата одлука да сведочи на суд.
  • Доколку биде осуден, Банкмен-Фрид може да се соочи со значителна затворска казна.

Земе:

Сведочењето на Сем Бенкмен-Фрид фрла светлина врз неуспехот на Alameda Research да ги заштити своите средства, што доведе до значителна загуба на вредноста. Овој случај служи како потсетник за важноста на одговорните финансиски практики и транспарентноста во индустријата за криптовалути. Инвеститорите треба да бидат претпазливи и да спроведат темелна анализа пред да се вклучат во инвестиции со висок ризик.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести