Вести

November 2, 2023

Намалена перспектива на Altcoins додека Биткоинот се приближува до нови врвови

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Широко следен трговец со крипто предупредува дека алткоините се соочуваат со надолна перспектива во случај Биткоинот (BTC) да достигне нови локални врвови.

Намалена перспектива на Altcoins додека Биткоинот се приближува до нови врвови

Влијанието на Bitcoin врз Altcoins

Псевдонимниот аналитичар Блунц објаснува дека алткоините имале добри резултати бидејќи Биткоинот се тргувал во опсег во последните осум дена. Сепак, Bluntz предупредува дека штом Bitcoin избие, најверојатно ќе го одвлече вниманието од altcoins, предизвикувајќи ги да ја изгубат вредноста.

Теорија на бранови Елиот

Бланц, кој ја применува теоријата на Елиотовиот бран во својата техничка анализа, верува дека Биткоинот моментално е на четвртиот бран пред да избие. Според оваа теорија, цената на средството се движи во шема со пет бранови. Врз основа на графиконите на Bluntz, Bitcoin се очекува да го заврши нахакан тренд што започна минатиот месец и потенцијално да достигне дури 42.000 долари и пошироко во петтиот бран.

Историски модели на рели

Блунц, исто така, истакнува дека биткоинот најверојатно ќе се зголеми на сличен начин како во април 2019 и октомври 2020 година. Во двата случаи, Биткоин излета од неделен опсег и доживеа значителни зголемувања на цените. Во април 2019 година, БТК се зголеми за околу 160% до јуни истата година, а во октомври 2020 година, се зголеми за околу 400% за да го достигне својот тогашен историски максимум од околу 65.000 американски долари во април 2021 година.

Заклучок

Како заклучок, алткоините може да се соочат со надолна перспектива ако Биткоинот достигне нови локални врвови. Трговците треба да бидат подготвени за Биткоин потенцијално да го одвлече вниманието од алткоините и да се фокусира на сопствениот нахакан тренд. Врз основа на историските обрасци и примената на теоријата на брановите Елиот, Биткоинот има потенцијал да достигне нови врвови во наредните месеци. Сепак, инвеститорите секогаш треба да ја вршат својата должна анализа и да ги земат предвид ризиците поврзани со високоризичните инвестиции во Биткоин и други криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести