Вести

October 31, 2023

Милиони долари во криптовалута изгубени при хакирањето на LastPass: Потребна е итна акција

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Истражувач на синџирот познат како ZachXBT откри дека корисниците на апликацијата за управување со лозинки LastPass изгубиле милиони долари во криптовалути поради заканите. Ова доаѓа по неодамнешното хакирање на LastPass, кое загрози десетици крипто корисници во еден ден.

Милиони долари во криптовалута изгубени при хакирањето на LastPass: Потребна е итна акција

Хак LastPass

Според ZachXBT, на 25 октомври 2023 година, околу 4,4 милиони долари биле исцедени од над 25 жртви како резултат на хакирањето на LastPass. Ова ја нагласува итноста за секој кој можеби ја складирал својата фраза или клучеви во LastPass веднаш да ги мигрира своите крипто средства.

Поврзување со поголем случај

Тејлор Монахан, развивач на MetaMask, објави дека повеќе од 80 крипто адреси во сопственост на над 25 жртви биле компромитирани во неодамнешната серија кражби. Монахан сугерира дека овие кражби може да се поврзани со поголем случај кој датира од декември 2022 година.

Таргетирање на големи сопственици на крипто

Се чини дека хакерот зад овие кражби конкретно ги таргетира големите сопственици на крипто. Меѓу жртвите се вработени во реномирани крипто организации, ризични капиталисти и поединци вклучени во протоколи за децентрализирани финансии (DeFi). Вреди да се напомене дека сите жртви се разумно безбедни и длабоко интегрирани во крипто екосистемот.

Нема мали жртви

Еден впечатлив аспект на овие кражби е тоа што нема мали жртви. Ниту една од жртвите не изгубила сума од 100 долари или дури 1.000 долари. Најмалата сума украдена од кој било поединец е многу над 10.000 долари.

Заклучок

Хакирањето на LastPass резултираше со загуба на милиони долари во криптовалути за нејзините корисници. Од клучно значење е секој кој можеби ги складирал своите крипто средства во LastPass да преземе итна акција и да ги префрли своите средства на побезбедна платформа. Овој инцидент, исто така, ја нагласува важноста на силните безбедносни мерки за сопствениците на крипто, особено оние со значителни имоти.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести