Вести

February 13, 2024

Критиката на Насим Николас Талеб за биткоинот: нестабилност, транспарентност и неуспешна хеџ

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Насим Николас Талеб, научник и експерт за управување со ризик, кој е познат по неговите бестселери како „Црниот лебед“ и „Антифрагил“, некогаш беше застапник за биткоин. Сепак, пред три години, тој одеднаш го промени својот став и стана критичар на БТК.

Критиката на Насим Николас Талеб за биткоинот: нестабилност, транспарентност и неуспешна хеџ

Аргументите на Талеб против Биткоинот

Критиката на Талеб за Биткоин се врти околу неколку клучни точки. Прво, тој тврди дека валутата не треба да биде попроменлива од стоките и услугите што се користат за купување и продавање. Според Талеб, Биткоинот не успева во овој поглед бидејќи неговата нестабилност ја надминува онаа на артиклите со кои треба да се врши трансакција.

Второ, Талеб го нагласува недостатокот на транспарентност во Биткоин и неговиот потенцијал за олеснување на даночното затајување и перење пари. Тој верува дека привлечноста на криптовалутата лежи во нејзината способност да обезбеди одредено ниво на непроѕирност, што му недостасува на Биткоин. Талеб го спротивставува ова со физичките средства како златото, кое може да се направи анонимно преку претопување или преработка.

Понатаму, Талеб тврди дека нестабилноста на Биткоин не се намалува со текот на времето, дури и кога неговата цена се зголемува. Ова ја оспорува идејата дека Биткоин може да послужи како хеџ против неодговорноста на централната банка и банкарските кризи.

Неуспеси на Биткоин

Талеб, исто така, тврди дека Биткоинот не успеал како хеџ против банките. Тој укажува на банкарска криза на почетокот на 2023 година, каде што неколку големи банки беа спасени од американската влада. И покрај оваа криза, цената на Биткоин се зголеми, што покажува дека не ја обезбеди очекуваната заштита.

Дополнително, Талеб не го коментира одобрувањето на spot Bitcoin ETF, кои добија значителна популарност на Вол Стрит. Ова сугерира дека тој можеби нема да ги гледа овие ETF како позитивен развој на Bitcoin.

Како заклучок, критиките на Насим Николас Талеб кон Биткоинот произлегуваат од неговата нестабилност, недостаток на транспарентност и неуспехот да послужи како хеџ против банките. Додека Биткоин се здоби со влечење во финансискиот свет, перспективата на Талеб нуди предупредувачка гледна точка што го предизвикува преовладувачкиот наратив околу криптовалутата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести