Вести

November 1, 2023

Крипто пазарот го започнува месецот со позитивен момент, се чека одлука на ФЕД

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Цените на крипто денес го започнаа месецот со позитивна нота, продолжувајќи го релито од октомври. Овој нагорен момент е во согласност со чувството „Uptober“ што обично се забележува во просторот на дигиталните средства. Индексот на страв и алчност на пазарот на крипто моментално изнесува 72, што укажува на сценарио за „алчност“ на пазарот.

Крипто пазарот го започнува месецот со позитивен момент, се чека одлука на ФЕД

Одлука на Федералните резерви

Инвеститорите со нетрпение ја очекуваат одлуката на Федералните резерви за каматните стапки, бидејќи тоа би можело да има значително влијание врз идните перформанси на пазарот. Претседателот на ФЕД, Џером Пауел, треба да присуствува на прес-конференција подоцна денеска.

Биткоин цена

Цената на биткоинот е зголемена за 0,56% од вчера и достигна 34.472,99 долари. Сепак, неговиот еднодневен обем се намали за 8,02% на 15,66 милијарди долари. Пазарната капа на Bitcoin во последните 24 часа се зголеми за 0,54% на 673,31 милијарди долари.

Цена на XRP

Цената на XRP забележа добивка од 2,81% во средата, тргувајќи се по 0,592 долари. Неговиот волумен се зголеми за 39% до 2,17 милијарди долари. XRP добива на сила неодамна, со позитивен моментум во промената на цената. Таа додаде скоро 7% во последните седум дена, а нејзината пазарна вредност од вчера се зголеми за 2,84% на 31,71 милијарди долари.

Солана Цена

Цената на Солана се зголеми за 5,73% на 38,14 долари. Неговиот обем се искачи на 1,49 милијарди долари.

Кардано Цена

Од друга страна, цената на Cardano забележа пад од 4,15% од вчера, тргувајќи се за 0,2885 $. Сепак, неговиот еднодневен обем се зголеми за 35,20% до 311,15 милиони долари.

Сегмент на монети на меми

Сегментот на мем монетите денес доживеа одредена мрачност, како што е наведено од флуктуациите на цените во главните мем-монети. Цената на Dogecoin се лизна за 2,49% од вчера, тргувајќи се за 0,06752 долари. Неговиот волумен е зголемен за 57,10% на 481,50 милиони долари. Дополнително, цената на Shiba Inu бележи пад од 2,76% до 0,000007729 долари.

Целокупниот пазар на крипто

И покрај мрачноста во сегментот на мем монетите, целокупниот пазар на крипто остана на позитивна територија, поддржан од придобивките на главните криптовалути. Глобалниот пазар на крипто се зголеми за 0,39% на 1,28 трилиони долари, а неговиот волумен од вчера се зголеми за 0,93% на 39,98 милијарди долари.

Топ 4 крипто за денес

  1. Пепе монета: Цената на Pepe Coin, една од популарните меми монети, се лизна за 1,98% до $0,000001153. Неговиот волумен од вчера е намален за 19,53% на 117,10 милиони долари.
  2. Theta Network (THETA): Цената на Theta Network се зголеми за 9,96% на 1 ноември, тргувајќи се за 0,7592 $. Неговиот волумен во последните 24 часа вртоглаво се зголеми за 503,98% на 92,32 милиони долари, а неговата пазарна вредност се зголеми за 9,77% на 758,70 милиони долари.
  3. Arweave (AR): Цената на Arweave го продолжи своето рели од вчера, растејќи за 6,73% до 6,12 долари. Нејзината пазарна вредност скокна за 7,42% на 403,28 милиони долари, а нејзиниот обем во последните 24 часа се зголеми за 18,91% на 23,26 милиони долари.
  4. XDC Network (XDC): Цената на XDC Network се зголеми за 4,54% до 0,0516 $. Неговиот волумен во последните 24 часа опадна за 19,99% на 7,24 милијарди долари, а нејзината пазарна вредност исто така забележа иста процентуална добивка како и нејзината цена, достигнувајќи 718,71 милиони долари.

Заклучок

Крипто-пазарот го започна месецот со позитивен моментум, следејќи го расположението „Uptober“. Додека сегментот на мем монети доживеа одредена мрачност, целокупниот пазар остана на позитивна територија. Инвеститорите со нетрпение ја очекуваат одлуката на Федералните резерви за каматните стапки, што би можело да има значително влијание врз идните перформанси на пазарот. Ќе биде интересно да се види како ќе се развива пазарот во наредните денови.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести