Вести

October 31, 2023

Консолидација на цената на Dogecoin и надградба на мрежата: клучни нивоа на поддршка и увид

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Цената на Dogecoin (DOGE) моментално лебди под поддршката/отпорот на 0,07 долари бидејќи крипто-пазарот се смирува по период на нахакан акција. Оваа консолидација доаѓа по возбудата околу потенцијалното зелено осветлување на средствата со кои се тргува со размена на Bitcoin (ETFs) во САД.

Консолидација на цената на Dogecoin и надградба на мрежата: клучни нивоа на поддршка и увид

Перформанси на Dogecoin

Во текот на изминатиот месец, Dogecoin забележа добивки од 7,3%, со зголемување од 13% во изминатите две недели и зголемување од 2,3% во изминатите седум дена, според податоците на пазарот од CoinGecko.

Неодамнешни падови

Сепак, во вторникот за време на работното време во САД, Dogecoin доживеа пад, со корекција од 2% за еден час и корекција од 3,6% за 24 часа, со што цената се спушти на 0,0671 $. Овој мечешки бран не е единствен за Dogecoin, бидејќи другите големи криптовалути како Bitcoin, Ethereum и BNB исто така забележаа пад.

Техничка анализа

Цената на Dogecoin неодамна тестираше отпор на 0,072 долари и речиси го потврди пробивањето на шемата со двојно дно до 0,1 долари. Сепак, преовладувачкиот надземен притисок го спречи овој пробив. Губењето на поддршката на 200-дневниот експоненцијален поместен просек (EMA) може дополнително да ја ослабне техничката структура и да резултира со поголем дефект. Индексот на релативна сила (RSI) кој тоне подлабоко во неутралната област укажува на превртување надолу во патеката со најмал отпор. Ова укажува на можноста Dogecoin да се пробие низ пониските области за поддршка за да собере ликвидност и да изгради импулс за следниот пробив.

Клучни нивоа на поддршка

100-дневната ЕМА од 0,0649 долари може да помогне да се апсорбира притисокот од продажбата и да се намалат шансите за посилна распродажба. Други клучни нивоа на поддршка на кои треба да внимавате вклучуваат 50-дневна ЕМА на 0,0637 долари и поддршка со двојно дно на 0,058 долари.

Увид од Рект Капитал

Познатиот трговец и аналитичар Rekt Capital сугерира дека Dogecoin е отфрлен од врвот на каналот по неделното затворање под него. Тој забележува дека секој пат кога Dogecoin изведувал такво неделно затворање, тој паѓал на дното на каналот. Рект Капитал ги советува инвеститорите да се аклиматизираат на потенцијалните загуби кои се протегаат до 0,058 долари пред трендот да се промени.

Надградба на мрежата на Dogecoin

Заедницата Dogecoin се подготвува за голема надградба на мрежата планирана да се одржи на 1 ноември во 3 часот наутро UTC. Оваа надградба има за цел да ја подобри приспособливоста и стабилноста. Корисниците се информирани дека може да доживеат одредено застој при извршување на трансакции на Dogechain. Исто така, им се советува да го префрлат својот паричник RPC на https://rpc.dogechain.dog бидејќи другите RPC ќе престанат да обезбедуваат услуга по надградбата.

Заклучок

Цената на Dogecoin моментално се консолидира под поддршката/отпорот на 0,07 долари. Техничката анализа сугерира можност за поголем дефект доколку се изгуби поддршката на 200-дневната ЕМА. Клучните нивоа на поддршка на кои треба да внимавате вклучуваат 100-дневна ЕМА, 50-дневна ЕМА и поддршка со двојно дно. Увидите од Rekt Capital укажуваат на потенцијал за понатамошни загуби пред промена на трендот. Дополнително, заедницата Dogecoin се подготвува за голема надградба на мрежата за подобрување на приспособливоста и стабилноста. Иако влијанието врз цената е неизвесно, оваа надградба ја покажува посветеноста на програмерите за иднината на проектот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести