Вести

October 31, 2023

Колапсот на FTX, Целзиусови, Војаџер и BlockFi: Лекции за управување со крипто ризик

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Во последниве години, пазарот на криптовалути доживеа значителна нестабилност, што доведе до колапс на неколку крипто-размени и заемодавци. Една таква размена, FTX, се соочи со слична судбина во јули 2022 година. Сепак, важно е да се напомене дека FTX не беше единствениот што страдаше. Други истакнати играчи во индустријата, вклучувајќи ги Целзиус, Војаџер и БлокФи, исто така се соочија со банкрот.

Колапсот на FTX, Целзиусови, Војаџер и BlockFi: Лекции за управување со крипто ризик

Барањето за итни средства

За време на сведочењето, Банкмен-Фрид, извршен директор на FTX, откри дека Целзиус, крипто берза и заемодавач, му се обратил за итни средства. Сепак, тој го одби нивното барање. Вреди да се спомене дека Целзиус на крајот банкротираше во јули 2022 година, заедно со Voyager и BlockFi.

The Fallout

Колапсот на овие крипто-размени и заемодавци ги нагласува вродените ризици поврзани со пазарот на криптовалути. Инвеститорите и корисниците мора да бидат претпазливи и да спроведат темелно истражување пред да се вклучат во која било платформа. Служи како потсетник дека крипто индустријата сè уште се развива и е предмет на непредвидливи флуктуации.

Заклучок

Бидејќи пазарот на криптовалути продолжува да расте, од клучно значење е учесниците да останат будни и информирани. Колапсот на FTX, Целзиусови, Војаџер и BlockFi служи како предупредувачка приказна, нагласувајќи ја потребата за одговорно инвестирање и управување со ризик. Со тоа што ќе останат информирани и ќе донесуваат информирани одлуки, поединците можат поефикасно да се движат низ нестабилниот крипто пејзаж.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести