Вести

November 17, 2023

Клучниот опсег од 30.000 долари: битка за иднината на Биткоин

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Фирмата за крипто аналитика Glassnode идентификуваше клучен опсег на цени што Bitcoin (BTC) треба да го држи за да избегне масовна распродажба. Во нивната анализа, Glassnode го истакнува клучното ниво на поддршка од 30.000 долари врз основа на податоците за трансакциите на Биткоин.

Клучниот опсег од 30.000 долари: битка за иднината на Биткоин

Важноста на опсегот од 30.000 долари

Видеото на Glassnode „Табела на неделата“ открива дека има значителна акумулација на монети помеѓу 25.000 и 31.000 долари, што укажува на силна зона за поддршка околу марката од 30.000 долари. Во овој асортиман доминираа краткорочни иматели, кои на пазарот влегоа со нова побарувачка. Со оглед на тоа што сегашната цена е 20% повисока од основата на трошоците на овој кластер, веројатно е дека некои од овие инвеститори ќе акумулираат повеќе Биткоин според нивната цена, наместо да продаваат ако овие нивоа се повторно тестирани.

Потенцијална слаба точка

Над зоната за поддршка од 30.000 долари, постои јаз помеѓу 31.000 и 33.000 долари, што сугерира дека се направени помалку трансакции во овој опсег. Овој јаз претставува потенцијална слаба точка, и ако цената падне под 33.000 долари, 30.000 долари би можеле да станат следната линија на одбрана.

Битката помеѓу добивките и снабдувањето

За трговците, опсегот од 30.000 до 31.000 долари е клучен бидејќи го претставува бојното поле помеѓу неодамнешните добивки и најголемиот кластер за снабдување. Падот под овој опсег може да предизвика распродажба. Затоа, важно е внимателно да се следи ова ниво за потенцијални сигнали за купување или продавање.

Тековната цена на биткоинот

Во моментот на пишување, Биткоинот се тргува по 37.721 долари, што одразува зголемување од 6,2% во последните 24 часа.

Заклучок

Анализата на Glassnode го нагласува значењето на ценовниот опсег од 30.000 долари за Биткоин. Трговците и инвеститорите треба да обрнат големо внимание на ова ниво бидејќи тоа би можело да ја одреди насоката на идните движења на цените. Дали биткоинот држи или се преклопува во овој опсег ќе има значително влијание врз расположението на пазарот и потенцијалните распродажби.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести