Вести

October 31, 2023

Извршниот директор на Ripple го критикуваше регулаторниот став на поранешниот претседател на ДИК

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Извршниот директор на Ripple, Бред Гарлингхаус, силно ги критикуваше коментарите на поранешниот претседател на SEC, Џеј Клејтон, во врска со корпоративниот регулаторен став на агенцијата. ДИК презеде акција против крипто берзите и компаниите од првиот квартал на 2023 година.

Извршниот директор на Ripple го критикуваше регулаторниот став на поранешниот претседател на ДИК

Ставовите на Џеј Клејтон за тужбите на ДИК

Претходните коментари на Клејтон од јуни 2023 година привлекоа внимание во светлината на неодамнешната тужба против основачот на Гарлингхаус и Рипл, Крис Ларсен. Обвиненијата против двајцата извршни директори беа отфрлени од ДИК, при што обвиненијата беа поднесени непосредно пред завршувањето на мандатот на Клејтон како претседател на ДИК во декември 2023 година, многу пред истекот на рокот во јуни 2021 година.

Во интервју за CNBC од 29 јуни 2023 година, Клејтон изјави дека ДИК треба да поднесе тужби против компании само ако има правна поддршка за нивниот аргумент. Тој нагласи дека регулаторните агенции треба да ги следат само случаите за кои се уверени дека ќе ја поминат судската рамка.

Одговорот на Бред Гарлингхаус

Гарлингхаус ги критикуваше коментарите на поранешниот претседател на ДИК, укажувајќи на лицемерието на самиот Клејтон да поднесе тужба која немаше шанси да успее на суд. Во тужбата за XRP во декември 2020 година, ДИК ги обвини Гарлингхаус и Ларсен дека спроведоа нерегистрирани хартии од вредност за дигитални средства кои нудат и собраа над 1,3 милијарди американски долари. Гарлингхаус истакна дека Клејтон го покренал случајот против Рипл, него и Ларсен, а потоа ја напуштил ДИК следниот ден.

Неодамнешното отфрлање на обвиненијата против Гарлингхаус и Ларсен следи по пресудата од јули 2023 година на судијката Аналиса Торес, во која се наведува дека продажбата на XRP на секундарните пазари на купувачите на мало не претставува договор за инвестирање.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести