Вести

February 12, 2024

Значајниот трансфер на Солана во Binance ги зголемува шпекулациите и надолните чувства

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Значителна сума Solana (SOL) во вредност од приближно 10,5 милиони долари неодамна беше префрлена на берзата Binance, привлекувајќи го вниманието на ентузијастите и инвеститорите за криптовалути. Трансакцијата, која вклучува 99.999 SOL, беше истакната од Whale Alert, популарна услуга која следи значајни трансакции со блокчејн.

Значајниот трансфер на Солана во Binance ги зголемува шпекулациите и надолните чувства

Причините за овој значаен трансфер во Binance остануваат шпекулативни, бидејќи средствата биле преместени од непознат паричник. Ваквите големи движења на криптовалутите на берзите понекогаш може да укажат на подготвеност за продажба, што потенцијално ќе доведе до пад на цената доколку пазарот не може да ги апсорбира нарачките за продажба. Сепак, овие трансфери може да претходат и на стратешките тргувачки потези, како што се замените, уделот или учеството во ексклузивни понуди за размена. Влијанието на оваа специфична трансакција врз перформансите на пазарот на Солана ќе зависи од последователните активности преземени од китот зад неа.

Мечешки чувства за Солана

Овој неодамнешен трансфер доаѓа во време кога пазарната позиција на Солана доживува флуктуации. Според најновите податоци, SOL се тргува за 104,60 долари, што бележи намалување од 4,87% во изминатите 24 часа. И покрај ова неодамнешно намалување, криптовалутата успеа да обезбеди зголемување од 7,06% во последните седум дена, покажувајќи ја нестабилната природа на крипто-пазарот.

Понатаму, 24-часовниот обем на тргување за Солана забележа пораст од 9,05%, достигнувајќи 1.572.062.887 долари, што укажува на зголемена активност меѓу трговците. Сепак, не се сите показатели позитивни за Солана. Отворениот интерес, метрика што го претставува вкупниот број на неплатени договори за деривати, бележи пад од 8,23% за Солана, што изнесува 1,58 милијарди долари. Ова намалување може да се толкува како надолен сигнал, што сугерира дека инвеститорите можеби заземаат претпазлив став кон Солана.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести