Вести

October 31, 2023

Зголемување на цената на суши: потенцијален пробив и претпазливост за трговците

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Сушито, токенот роден во децентрализираната размена SushiSwap, доживеа значителен пораст на цената, зголемувајќи се за речиси 20% за само 24 часа. Овој нахакан тренд се одржува во текот на изминатиот месец, со добивка од 25% за 30 дена, 39% добивка за две недели и 26,5% добивка во последната недела.

Зголемување на цената на суши: потенцијален пробив и претпазливост за трговците

Зголемување на обемот на тргување

Обемот на тргување што го поддржува овој нагорен тренд, исто така, е во пораст, со 83 милиони долари кои дојдоа во текот на изминатите 24 часа. Суши моментално има пазарна капитализација од 143 милиони долари и е рангирана на #216 меѓу другите криптовалути, вклучително и стабилните коини.

Анализа на цени

Цената на сушито беше на возење на ролеркостер, паѓајќи за 96,8% од највисокото ниво на сите времиња од 23,38 долари во март 2021 година. Сепак, поддршката на моделот со двојно дно од 0,5322 долари им овозможи на биковите да ја вратат контролата и да ја одредат следната насока. Цената на суши го надмина 50-дневниот експоненцијален поместен просек (EMA) и 100-дневната ЕМА, што укажува на нахакан пробив.

Отпор и потенцијален пробив

И покрај нагорниот моментум, отпорот на 200-дневната EMA и отпорот на деколтето од 0,7785 долари сè уште се пречки што треба да се надминат. Трговците треба да се фокусираат на туркање над овие нивоа за да ги зголемат шансите сушито да се искачи над 1 долар.

Внимание за трговците

Индексот на релативна сила (RSI) моментално изнесува 84,29, што покажува дека сушито е многу прекупено. Ова укажува на потенцијална корекција може да биде на хоризонтот. Трговците треба да останат претпазливи и да внимаваат RSI да се повлече во неутралната зона како потврда за повлекување.

Разбивање на моделот со двојно дно

Сушито е сè уште подготвено за шаблон со двојно дно на отпорот на деколтето. Ако се случи овој пробив, се очекува дека цената на Суши ќе се зголеми за приближно 32% до 1,02 долари.

Можна манипулација со цената

Имаше загриженост за можна манипулација со цената на Суши. Lookonchain, платформа за следење податоци на блокчејн, го истакна значителното зголемување на цената на Суши и предупреди на потенцијална манипулација. Трговците треба да бидат свесни за ова и да бидат внимателни кога донесуваат одлуки за инвестирање.

Заклучок

И покрај потенцијалот за манипулација со цените, неодамнешниот пораст на цената на Суши веројатно ќе привлече инвеститори кои сакаат да го возат нагорниот тренд. Трговците кои сè уште не влегле на пазарот можеби ќе сакаат да чекаат Суши да се пробие над отпорот на деколтето на 0,77 долари за да се потврди продолжувањето на нагорниот тренд и да се избегнат можните падови.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести