Вести

November 2, 2023

Зголемување на цената на биткоинот и нахакан изглед на пазарот: оптимистичка иднина за пазарот на криптовалути

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Пазарот на криптовалути отскокна по период на стагнација, со Bitcoin (BTC) кој предничи. Инвеститорите го искористија падот на цените за да акумулираат повеќе БТК, очекувајќи го следниот раст. Неодамнешната одлука на Федералните резерви на Соединетите Американски Држави за одржување на каматните стапки дополнително ја зајакна позитивната перспектива на пазарот.

Зголемување на цената на биткоинот и нахакан изглед на пазарот: оптимистичка иднина за пазарот на криптовалути

Наплив на цената на биткоинот

По состанокот на Федералниот комитет за отворен пазар (FOMC), цената на биткоинот доживеа значителен нагорен тренд. Ја проби границата од 35.000 долари и достигна ново годишно ниво. Во моментов се тргува со 35.383 долари, БТК доби 3,3% во последните 24 часа. Други алткоини како Ethereum, Cardano и Solana исто така забележаа зголемување на нивните цени.

Нахакан пазарен изглед

Трговците и аналитичарите веруваат дека мечкиниот пазар е зад нас и дека Биткоинот е подготвен за уште еден макро нагорен тренд. Сè додека Биткоин одржува поддршка над 34.800 долари, следната цел се предвидува да биде помеѓу 36.500 и 37.000 долари. Индексот на релативна сила (RSI) моментално е на 72, што укажува на нахакан пазар. Трговците, исто така, треба да бидат свесни за дојдовниот нахакан крст, што би можело дополнително да го зајакне нагорниот моментум.

Митингот на Дедо Мраз на Биткоин

Истражувачите од Matrixport предвидуваат дека релито на Биткоин ќе продолжи во текот на следните два месеци, што ќе доведе до она што тие го нарекуваат „митинг на Дедо Мраз“. Тие веруваат дека Биткоинот има потенцијал да се зголеми за повеќе од 65% пред крајот на годината, достигнувајќи над 65.000 долари. Овој оптимизам е поттикнат од можноста ДИК да ги одобри спотните предлози за ЕТФ.

Заклучок

Пазарот на криптовалути покажува знаци на закрепнување, при што Bitcoin е водечки. Трговците и инвеститорите се оптимисти за иднината на Биткоин и другите алткоини. Како што Bitcoin продолжува да расте, важно е трговците да останат информирани и да ги следат трендовите на пазарот за потенцијални можности.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести