Вести

October 31, 2023

Заспаната адреса на Dogecoin повторно се појавува по 9,8 години: импликации и шпекулации

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Адресата на Dogecoin (DOGE) која беше во мирување 9,8 години одеднаш повторно се појави, предизвикувајќи нов бран на интерес и шпекулации. Оваа неактивна адреса, која припаѓа на кит, содржи вкупно 5.392.984 DOGE во вредност од приближно 372.461 долари во моментот на пишувањето.

Заспаната адреса на Dogecoin повторно се појавува по 9,8 години: импликации и шпекулации

Активирање и трансфер

Активирањето на неактивна адреса беше активирано со трансфер направен од паричникот. Сума од 392.000 токени беше испратена на непозната адреса на DOGE, привлекувајќи внимание на паричникот кој претходно не беше во состојба.

Историско значење

Врз основа на староста на овој паричник, веројатно е дека DOGE во овој паричник бил купен во раните денови на мемекоинот. Dogecoin беше ко-креиран од Били Маркус во 2013 година, а 5.392.984 единици во паричникот најверојатно беа купени по релативно пониска цена во споредба со тековната цена за тргување од 0,06899 долари по DOGE.

Потенцијални импликации

Повторното будење на заспаните адреси на DOGE во последно време зачести, што доведе до шпекулации за намерите на сопствениците. Една теорија сугерира дека сопствениците можеби се подготвуваат да ги продадат своите монети, што може да има значително влијание на пазарот. Сепак, временската рамка и пошироките импликации од таквата распродажба остануваат неизвесни.

Кит акција

Покрај реактивирањето на неактивни адреси, Dogecoin доживеа и видливо дејство на китовите. Овие големи трансакции на китовите ја надополнуваат малопродажната акумулација на DOGE и придонесуваат за издржливоста на неговата цена, без оглед на расположението на пазарот.

Заклучок

Ненадејното повторно појавување на заспаната адреса на Dogecoin по 9,8 години генерира љубопитност и шпекулации во заедницата на криптовалути. Историското значење на паричникот и потенцијалните импликации од неговото повторно појавување поттикнаа дискусии за иднината на DOGE. Како што пазарот продолжува да се развива, останува да се види како ќе се одвива овој настан и неговото влијание врз поширокиот пејзаж на криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести