Вести

November 2, 2023

Заедницата на криптовалути ги критикува ДИК и Гери Генслер за попречување на иновациите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Главниот правен директор (CLO) на Ripple, Стјуарт Алдероти и членовите на заедницата XRP отворено ја критикуваат Комисијата за хартии од вредност (SEC) и нејзиниот претседател, Гери Генслер. Ова доаѓа како одговор на неодамнешните активности и одлуки на ДИК кои негативно влијаеја на индустријата за криптовалути.

Заедницата на криптовалути ги критикува ДИК и Гери Генслер за попречување на иновациите

Во знак на солидарност, Ripple CLO Стјуарт Алдероти сподели мислење од Wall Street Journal во кое се доведува во прашање способноста на Гери Генслер да добива правни случаи. Ова следува по неодамнешниот правен пораз за ДИК во Петтиот окружен Апелационен суд, каде беше критикувано правилото за откуп на акции на агенцијата.

ДИК беше обвинета дека го прекршила Законот за управна постапка (АПР) со самоволно и каприциозно постапување. Grayscale, истакната инвестициска фирма за криптовалути, тврди дека отфрлањето на ДИК за конверзија на GBTC во место Bitcoin ETF е прекршување и на APA и на Законот за размена.

CLO на Coinbase, Пол Гревал, исто така се приклучи на критиките, истакнувајќи го откритието на Канцеларијата за одговорност на владата (ГАО) дека правилото SAB 121 на ДИК е изготвено без придонес од регулаторите и јавноста, што е прекршување на АПА и Конгресниот преглед. Акт.

Не само Ripple и Coinbase, туку и адвокатите на XRP Џон Дитон и Бил Морган, исто така, го изразија своето незадоволство од SEC и Гери Генслер. Дитон ги повика комесариите на ДИК да дејствуваат како лидери, а не како политички оперативци, нагласувајќи дека кредибилитетот на ДИК е доведен во прашање. Тој понатаму побара од Комитетот за финансиски услуги да издаде судски повик, критикувајќи го нивното неуспех да го сторат тоа додека претприемачите се цел на ДИК.

Бил Морган ги повтори овие чувства, наведувајќи дека активностите на ДИК се политички мотивирани и водени од агенда. Тој верува дека ДИК треба да престане да ја малтретира крипто индустријата.

Критиките кон ДИК и Гери Генслер ја одразуваат растечката фрустрација во заедницата на криптовалути во врска со регулаторните дејства кои се перципираат како попречување на иновациите и растот. Ја нагласува потребата од јасни и правични регулативи кои го поддржуваат развојот на крипто индустријата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести