Вести

November 1, 2023

Експлоатиран бот за тргување Unibot: Изгубени над 600.000 долари, преземени итни мерки

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Криптопроектот за тргување на Телеграма, кој беше лансиран претходно оваа година, беше искористен за повеќе од 600.000 долари. Тимот кој стои зад криптопроектот Unibot (UNIBOT) потврди дека хакирањето било знак за одобрување. Тие презедоа итни мерки со паузирање на нивниот рутер за да го ограничат проблемот. Тимот ги уверува корисниците дека сите изгубени средства поради грешката на нивниот нов рутер ќе бидат компензирани и дека нивните клучеви и паричници се безбедни. Тие, исто така, ветија дека ќе објават детален одговор по завршувањето на нивните истраги.

Експлоатиран бот за тргување Unibot: Изгубени над 600.000 долари, преземени итни мерки

UniBot, познат како „Најбрзиот снајперист за Uniswap на телеграма“, е бот на Телеграм кој им овозможува на корисниците да тргуваат со крипто токени на Uniswap v3. Развиена од платформата за крипто-инвестициска платформа Diamond Protocol со седиште во Сингапур, UniBot е платформа за обезбедување на ликвидност (LLP). Откако беше објавена веста за експлоатацијата, UniBot доживеа значителен пад на вредноста од 16% во изминатите 24 часа.

Според фирмата за предупредување за крипто безбедност Peckshield, еден од експлоататорите веќе ги разменил украдените средства за Ethereum (ETH) и успешно ги испрал користејќи TornadoCash. Вкупната вредност на украденото крипто во моментот на пишување е 640.745 долари.

Трговскиот бот Unibot беше лансиран во мај 2023 година и моментално се проценува на 42,11 долари, што претставува намалување на вредноста од 36% во текот на изминатиот месец.

Како заклучок, проектот за тргување со бот крипто Unibot стана жртва на експлоатација за одобрување на токен, што резултираше со загуба од над 600.000 американски долари. Тимот презеде итна акција за решавање на проблемот и ги увери корисниците дека сите изгубени средства ќе бидат компензирани. Сепак, инцидентот имаше значително влијание врз вредноста на UniBot, кој доживеа пад од 16% во последните 24 часа. Од клучно значење е корисниците да бидат претпазливи и да бидат информирани за најновите случувања во врска со овој инцидент.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести