Вести

February 12, 2024

Долгорочните сопственици на Кардано покажуваат доверба во услови на нестабилност на пазарот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Кардано, осмата по големина криптовалута по пазарна капитализација, неодамна доби на сила, при што биковите ја туркаа цената на АДА до шестдневен максимум од 0,566 долари на 11 февруари.

Долгорочните сопственици на Кардано покажуваат доверба во услови на нестабилност на пазарот

Во моментот на пишување, АДА на Кардано падна за 3,59% во последните 24 часа на 0,536 долари, пресликувајќи го општиот пазарен пад.

Долгорочните носители покажуваат вера во Кардано

И покрај неодамнешната нестабилност на пазарот, значителен број сопственици на Cardano ја покажаа својата верба во долгорочниот потенцијал на проектот. Според податоците на синџирот, многу иматели на ADA ги држат своите монети повеќе од една година, што укажува на нивната доверба во идната вредност на средството.

Овие долгорочни сопственици, познати и како „HODLers“ во светот на крипто, обезбедуваат конзистентна и посветена основа за поддршка за проектот Кардано.

Дистрибуција на ADA Holdings

Податоците од стартапот за блокчејн аналитика IntoTheBlock откриваат дека 23% од инвеститорите во Кардано ја задржале својата АДА во последните пет години, контролирајќи 7,085 милијарди АДА. Други 19,75% од инвеститорите не ги продале своите средства откако ги купиле во последните шест до дванаесет месеци, поседувајќи околу 6,084 милијарди монети. Дополнително, 16,74% од имателите на ADA не ги продале своите средства на Cardano откако ги купиле во последните 18-24 месеци, поседувајќи околу 5,1 милијарди монети.

Надминување на отпорот за нахакан потег

Крипто аналитичарот Али предвидува дека Кардано може да се соочи со значителна пречка помеѓу 0,54 и 0,56 долари, каде што речиси 50.000 адреси имаат приближно две милијарди АДА. Сепак, надминувањето на овој отпор може да го отвори патот за нахакан потег кон 0,68 долари.

Како заклучок, долгорочните сопственици на Кардано ја покажуваат својата доверба во идната вредност на проектот. И покрај флуктуациите на пазарот, овие HODLers обезбедуваат силна основа за поддршка за Cardano. Распределбата на акциите на АДА меѓу долгорочните инвеститори дополнително го истакнува нивниот оптимизам за долгорочните перспективи на проектот. Надминувањето на нивоата на отпор може да доведе до нахакан потег за цената на ADA.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести