Вести

February 12, 2024

Вознемирувачкиот пад на ERC-404 токените на Ethereum: проверка на реалноста за иновации

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Екосистемот Ethereum се соочува со проверка на реалноста бидејќи иновативниот сектор ERC-404 на Ethereum доживува значителен пад. Во изминатите 24 часа, пазарната капитализација на токените ERC-404 опадна за 29%, при што токените како PANDORA се лизнаа над 15%, DEFROGS паднаа над 22% и RUG пропадна за неверојатни 38%.

Вознемирувачкиот пад на ERC-404 токените на Ethereum: проверка на реалноста за иновации

Поздравената иновација

Стандардот ERC-404 беше поздравен како светилник на иновациите на Ethereum, потенцијално ново гориво за бик слично на влијанието на NFTs во 2021 година и ICOs во 2017 година. Сепак, острата и брза капитулација во пазарната капитализација покренува многу непријатни прашања над неговата одржливост како „последна надеж“ на Ethereum за оживување.

Визијата

Овој стандард беше замислен да создаде токени кои се заменливи, како ERC-20, и уникатни, како ERC-721, додавајќи слој на вредност преку поврзаните NFT кои би можеле да бидат ретки или да имаат посебно значење.

Земајќи ја PANDORA како пример, купувањето на овој токен ERC-404 на размени како Uniswap не само што го доделува самиот токен, туку и уникатен NFT, воведувајќи елемент на среќа и гејмификација во тргувањето и сопственоста. Стекнувањето на редок NFT може потенцијално да ја засили вредноста на портфолиото на инвеститорот, а неговата продажба на платформи како Blur или OpenSea истовремено би ја извршила продажбата на поврзаниот токен.

Вознемирувачкиот пад

Тековниот пад на токените ERC-404, сепак, сигнализира потенцијални проблеми за Ethereum. Брзата девалвација ја предизвикува премисата дека ERC-404 може да доведе до нова ера на раст за Ethereum.

Ако токените ERC-404 продолжат да губат земја, тоа може негативно да се одрази на капацитетот на Ethereum да иновира и одржува нови развојни трендови. Иднината на Ethereum сега зависи од неговата способност да се прилагоди и да го надмине скептицизмот на пазарот, наоѓајќи нови патишта до иновации кои можат да ја оживеат довербата и инвестирањето во неговиот екосистем.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести